След срещата Стармър - Макрон: Миграционна сделка и планове за Украйна

10 юли 2025, 23:22 часа 907 прочитания

Британският премиер Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон обявиха днес по-строги миграционни мерки и постигнаха споразумения в сферата на отбраната и ядреното сътрудничество, предаде Ройтерс. Освен това те одобриха планове за подкрепа на Украйна при спиране на огъня. 

"На британските избиратели пробутаха една лъжа"

Великобритания се споразумя днес с Франция за пилотна програма за връщане на мигранти, които пристигат на британския бряг с малки плавателни съдове, заяви министър-председателят Стармър, цитиран от Ройтерс. "Мигрантите, които пристигат с малки плавателни съдове, ще бъдат задържани и връщани във Франция по бърза процедура", каза премиерът на съвместна пресконференция с Макрон.

За всеки върнат мигрант ще се разрешава на друг човек "да идва тук по сигурен маршрут: контролирано и законно, като ще бъдат прилагани строги проверки и ще бъдат допускани само хора, които не са се опитвали да проникнат в Обединеното кралство незаконно", уточни Стармър.

Още: Путин и Макрон говориха за пръв път от три години: Какво си казаха?

Макрон каза на общата пресконференция, че въпреки твърденията на поддръжниците на Брекзит, че с излизането от ЕС Обединеното кралство ще има по-голям контрол върху границите си, се е случило обратното. Рекордният брой незаконни мигранти, пристигнали във Великобритания по-море от континентална Европа, показва, че Брекзит е провал от гледна точка на обещанията за по-строг граничен контрол, изтъкна Макрон. На британските избиратели пробутаха една лъжа, каза още френският президент.

Киър Стармър и Еманюел Макрон съпредседателстваха днес по видеовръзка конференция на държавите, желаещи да укрепят отбраната на Украйна. Двете страни подчертаха желанието си да изградят по-тесни връзки помежду си, след като двустранните отношения пострадаха във връзка с излизането на Великобритания от ЕС през 2020 г. Макрон и Стармър се договориха да засилят двустранното сътрудничество в сферата на отбраната.

Войната в Украйна

По време на видеоконференцията на страните, желаещи да укрепят отбраната на Украйна, Стармър каза на американския пратеник за Украйна и Русия Кийт Келог, че е време руският президент Владимир Путин да бъде накаран да седне на масата на преговори, за да бъде гарантирано мирно споразумение. Европейските планове за разполагане на мироопазващи сили в Украйна след края на войната вече са "напълно разработени" след месеци на планиране, заяви Стармър, цитиран от ДПА и Пи Ей Мидия. Макрон определи на свой ред така наречената "коалиция на желаещите" като "готова за действие", след като бъде договорено споразумение за прекратяване на огъня в Украйна. 

Планирането започна през март след срещата на върха в Ланкастър Хаус в центъра на Лондон, като целта е да се контролира бъдещото прекратяване на конфликта. Тогава на срещата европейските съюзници подкрепиха украинската кауза след посещението на украинския президент Володимир Зеленски в Белия дом в края на февруари.  Според плановете в Украйна ще бъдат разположени войски от Франция и Великобритания, а други държави ще предоставят логистична подкрепа, като целта е да се възпре по-нататъшна руска агресия, отбелязва ДПА. 

Още: Ракети за Украйна с руски пари: Лондон за първи път праща оръжия на Киев, използвайки руските активи

Европейските лидери настояват, че споразумението ще зависи от "гаранция за сигурност" от страна на САЩ, вероятно под формата на въздушна подкрепа - нещо, което американският президент Доналд Тръмп не желае да заяви открито, че ще предостави. 

Британският премиер и френският президент съпредседателстваха видеоконференцията на "коалицията на желаещите" от командния център на НАТО в Нортууд, Великобритания. Във видеоконференцията освен Келог участваха и двама американски сенатори, от които единият беше Линдзи Греъм, който настоява за драстични санкции срещу Русия. 

Италианската министър-председателка Джорджа Мелони и украинският президент Володимир Зеленски също се присъединиха към видеосрещата, включвайки се от Конференцията за възстановяване на Украйна, която се проведе в Рим. 

Още: Британското правителство: Трябва активно да се готвим за война

Заедно със Стармър бяха британският министър на отбраната Джон Хийли, съветникът по националната сигурност на Обединеното кралство Джонатан Пауъл и адмирал Тони Радакин, началник на щаба на отбраната на Въоръжени сили на Великобритания. Към Макрон се присъедини френският министър на отбрана Себастиен Льокорню, както и няколко френски официални представители. 

По време на разговора в последния ден от държавното посещение на Макрон в Обединеното кралство Стармър заяви, че е доволен от плановете, които вече са "напълно развити" и че те са готови да бъдат приложени в бъдеще. Бе постигнато споразумение новата база на "коалицията на желаещите" да бъде в Париж, като след 12 месеца ще бъде преместена в Лондон на ротационен принцип. "Да подкрепим Украйна не е просто правилното нещо, това е от ключово значение за гарантиране на сигурността у дома", изтъкна британският премиер.

Още: Стармър потвърди: Обединеното кралство ще бъде приведено в готовност за война

Стармър и Макрон подписаха споразумение за разширяване на ядреното сътрудничество между Великобритания и Франция, като за първи път предвижда, че ядрените арсенали на двете страни могат да бъдат координирани. "От днес нашите опоненти ще знаят, че всяка екстремна заплаха за този континент ще доведе до отговор от нашите две страни. Няма по-голяма демонстрация на важността на тези отношения", заяви лидерът на управляващите във Великобритания лейбъристи. Макрон заяви, че Лондон и Париж са създали надзорна комисия, която да координира сътрудничеството по въпросите на ядреното сдържане.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес