Украйна, война с НАТО и ядрени заплахи: Какви са плановете на Путин за Европа?

26 май 2025, 18:00 часа • 4982 | прочитания

"Да се държат руснаците навън, американците вътре и германците на земята". Така целта на НАТО беше формулирана от първия генерален секретар на Алианса Лорд Исмей, припомня UnHerd. Днес обаче първите две задачи на НАТО са затруднени. С публичната заплаха на американския президент Доналд Тръмп да не се притече на помощ на съюзниците в НАТО, ако те не похарчат достатъчно средства за отбрана, рискът американците да напуснат нараства. И заедно с това, заплахата от руска инвазия става все по-силна.

Международният институт за стратегически изследвания изчисли, че Русия може да представлява "сериозно военно предизвикателство за съюзниците от НАТО, особено за балтийските държави, още през 2027 година". Ако в Украйна бъде постигнато прекратяване на огъня до средата на 2025 г., Русия може да се подготви за дългосрочна конфронтация. Според германските служби за сигурност, Москва възстановява военния си потенциал и би могла бързо да предислоцира армейски части, заплашвайки източния фланг на НАТО. Можем да се съгласим, че руският диктатор Владимир Путин би предпочел НАТО никога да не е съществувал като съюз, но готов ли е да се бори, за да постигне това? Още: "Може да има буферна зона, но на руска територия": Украйна с първи коментар за идеята на Путин

Война между НАТО и Русия

Лесно е да се отхвърлят приказките за война между Русия и НАТО като празно всяване на паника или остаряло мислене от времето на Студената война. Правителството на Обединеното кралство обаче актуализира плана си за реагиране при извънредни ситуации. И всеки, който някога е участвал във военно планиране, ще признае, че приема тази заплаха сериозно. 

Габриелиус Ландсбергис е запознат от първа ръка с оценката на Путин за военните цели. Като бивш външен министър на Литва, бил на поста и по време на руската война в Украйна, той трябваше да се изправи пред реалната перспектива страната му да бъде следващата в списъка на Путин. "Много хора считаха за очевидно, че ако Украйна наистина падне за няколко дни, Путин няма да се задоволи само с Киев. Ако имаше възможност, щеше да продължи напред", казва ми той.

Атака срещу членка на НАТО би поставила диктатора в пряка конфронтация с целия Алианс. Според Ландсбергис обаче това няма да го спре: "Вярвам, че крайната му цел е колапсът на цялата глобална система под ръководството на Запада и той вече е много близо до постигането на някои от целите си". Това мнение се споделя и от бившия заместник-върховен главнокомандващ на съюзническите сили на НАТО в Европа генерал сър Ричард Ширеф. "Работата на НАТО е да предотврати превръщането на сегашния военен конфликт в мащабна война", казва той. Още: България е една от най-вероятните цели на бъдеща руска ескалация: Руслан Трад в Студио Actualno (ВИДЕО)

Ландсбергис и Ширеф са единодушни относно най-вероятния сценарий за атака на Путин: провокация в балтийските страни, след която местните руски малцинства биха поискали намеса. В книгата си "2017: Война срещу Русия" Ширеф прогнозира, че след войната в Украйна, московски агенти ще провокират вълнения в Латвия, като убиват прокремълски активисти и издълбават символи върху труповете им, за да обвинят латвийските националисти. След това снайперисти, изпратени от Москва, ще стрелят по рускоговорящи по време на протести в Рига - познато от Майдана в Украйна. Всичко това ще създаде претекст за Москва да нахлуе в балтийските страни уж за да защити руските малцинства в тези страни.

Ландсбергис вижда две възможни версии за подобен инцидент. Първо, това е Сувалкският коридор: "Железопътна линия минава от Русия през Беларус до Калининград и по нея пътуват цивилни пътници". Второ, град Нарва в Източна Естония: "Той се намира точно на границата, а населението му е предимно рускоезично и това се вписва идеално в реториката на Москва за "спасяване" на руснаци по света". Още: Надпреварата във въоръжаването: Трима се карат, Китай ще спечели

Изглежда сме разбрали „как“, но „кога“ е по-сложно. Руският военен министър Андрей Белоусов посочи, че войната може да започне в рамките на десетилетие; датското разузнаване посочи, че тя може да започне в рамките на 5 години; Международният институт за стратегически изследвания посочи, че тя може да започне в рамките на 2 години. Сър Ширеф счита, че руският диктатор може да е готов още след 3-5 години, в зависимост от загубите в Украйна и състоянието на руската икономика. Очевидно е, че Путин не е готов в момента. "Той е изцяло фокусиран върху Украйна и не може да се разсейва от нищо друго", добавя генералът.

Край на войната като начало на нов конфликт

Ако обаче Тръмп договори прекратяване на огъня в Украйна, това ще даде свобода на Путин. Американският президент насърчава имперските амбиции на Путин и по други начини. Според датското разузнаване Русия е по-склонна да използва сила срещу съюзниците от НАТО, ако възприема Алианса като „военно отслабен“ или „политически разделен“. Това е още по-вярно, ако Русия счита, че Съединените щати „не са в състояние да подкрепят европейските страни от НАТО или не възнамеряват да го правят“. Още: Тръмп признал пред Европа: Путин не е готов да спре войната в Украйна

Ландсбергис е съгласен с тази оценка. Сигналите от САЩ през последните няколко месеца „със сигурност са окуражили“ Путин, счита той. Според него, решението му ще бъде повлияно от два основни фактора: „ако САЩ се изтеглят от Европа и Украйна не е в състояние да защити фронта си“.

Действията на Тръмп биха могли да подкопаят единството на Алианса до степен, че самият той да положи основите за руска инвазия. Сър Ширеф счита, че митата и заплахите на американския президент за анексиране на Канада и Гренландия "удрят право в сърцето на Алианса". "Основите на световния ред след Студената война, единството на целите и сплотеността на Алианса, както и непоколебимата подкрепа за Запада от САЩ, започват да ерозират“, казва той. "Дайте още няколко години на основните европейски икономики да достигнат планираното ниво на военни разходи, добавете икономиката и митата на Тръмп и НАТО ще изглежда безполезен".

Всъщност точно това реши Путин през 2021 г. след падането на Афганистан. Той счита, че НАТО блъфира относно член 5, защото Тръмп каза, че си измива ръцете. Руският лидер може да реши, че инвазията трябва да бъде планирана по време на президентството на Тръмп, за да се извлече максимална полза, докато обитателят на Белия дом не бърза да се втурне да спасява Европа.

Ако Путин наистина нареди на войниците си да навлязат на територия на НАТО, какво можем да очакваме след това? Военният историк д-р Питър Кадик-Адамс счита, че Русия ще има трудности дори в ранните етапи. „НАТО ще затвори Балтийско море за Русия и тя няма да получи нищо нито от Санкт Петербург, нито от Калининград, а целият ѝ флот ще бъде на практика блокиран. Турция ще направи същото в Черно море. Русия ще остане само с разпръснати конвенционални сили.“ Още: На Острова взимат мерки: Подводници без екипажи срещу руския "сенчест флот"

Сър Ширеф обаче е в много по-мрачно настроение. Той напомни: "Традиционният руски начин на водене на бой е масирана огнева мощ, тотално унищожение, чудовищна жестокост, пушечно месо и всички онези ужасни неща, които те направиха в Украйна. Ще имаме мащабни операции, мащабни битки и разрушаване на градове в цяла Източна Европа". Тази безмилостност не само ще послужи на военните цели на Путин, но и ще задоволи желанието му да си отмъсти на Запада за доставеното оръжие на Украйна, което осуети имперските му амбиции. 

Ядрената карта

И накрая съществува риск от ядрено изнудване. Руснаците залагат, че никой не иска да рискува унищожаването на западната цивилизация и всички градове на Западна Европа в името на една балтийска държава. Подобна стратегия би могла да даде плодове, тъй като Западът вече се е хванал на ядрените заплахи на Москва. През октомври 2022 г. тогавашният президент на САЩ Джо Байдън заяви, че Путин "не се е шегувал, когато е говорил за евентуалното използване на тактически ядрени оръжия".

За британците, които се утешаваха с идеята, че конфликтът ще се ограничи до руска окупация в другия край на Европа или танкови битки в полския хинтерланд, сър Ширеф допуска неприятна изненада. „Ако избухне гореща война, можем спокойно да очакваме хиперзвукови ракети да унищожат ключови сгради и съоръжения в цялата страна. Без „Железен купол“ Обединеното кралство е напълно беззащитно срещу тази заплаха“, добави той. Още: "Ще платим огромна цена": Украйна се опасява, че войната няма да има край

Какви цели ще преследва Путин, борейки се с НАТО? От какво ще бъде той доволен? „Бих характеризирал целите му като разделяне на Америка и Европа по отношение на сигурността, съчетано с унищожаване или поне неутрализиране на НАТО и постигане на най-подходящото споразумение за Европа, нова Ялта – с други думи, нова руска империя в Източна Европа върху костите на стария Варшавски договор“, отговори сър Ричард. 

Какво може да направи Западът сега, за да обезкуражи Путин? Ключовете ще бъдат ефективното възпиране, членството на Украйна в НАТО и високите разходи за отбрана, счита генералът в оставка. „Разходите трябва да достигнат 4-5%“, казва той, „въпреки че ще бъде трудно за лейбъристко правителство да направи това: първо, то е ангажирано с растежа на икономиката, и второ, вече е изправено пред трудни решения относно данъците и съкращенията на обществените услуги.“ Лейбъристката партия обеща да увеличи разходите за отбрана до 2,5% до 2027 г., но това обещание дойде точно преди срещата на премиера Киър Стармър с президента Тръмп, така че човек подозира, че изявлението е било по-скоро за „подмазване” на Белия дом, отколкото за поемане на реален ангажимент за сдържане на Русия в дългосрочен план, пише още UnHerd.

Освен това не може да се каже, че Москва се въздържа от агресия срещу Запада. „Войната срещу НАТО продължава с хибридни асиметрични средства“, обяснява сър Ширеф, припомняйки обвиненията за руска намеса в западните избори. Той счита, че някои действия биха могли да сигнализират за подготвянето за по-голяма конфронтация: например, има съобщения за дронове близо до военновъздушните бази на Кралските военновъздушни сили. "Всичко това е включено в плановете на руското ръководство", обобщава той. В съзнанието на Путин Украйна е просто фронтова линия. НАТО и Русия вече са във война. Още: Глас от Италия: Европа не иска да признае, че губи Украйна

Автор: Бетани Елиът

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес