В Германия всяка година човек ще може да избира пола си

05 юли 2022, 13:08 часа 2698 прочитания

Управляващата коалиция в Берлин планира нов закон за самоопределението, според който всеки ще може да посочи в службата по вписванията името и пола си.

Още: Огромни експлозии и пламъци: Украйна атакува склад за боеприпаси в Донецка област (ВИДЕО)

Още: Расте броят на пострадалите при взрива на бензиностанция в Украйна (ВИДЕО)

"Днес е добър ден за транссексуалните и интерсексуалните хора. Засегнатите вече не трябва да търсят правата си в съда." Така реагира германският депутат Теса Ганзерер на законопроекта, представен от министъра на правосъдието Марко Бушман и министъра на семейството Лиза Паус, съобщи БГНЕС.

Гензерер, политик от Зелените и един от първите транссексуални депутати в германския парламент, знае какво означава да искаш да промениш "личния си статус" в Германия. Родена като Маркус Ганзерер, 45-годишната жена никога не се е чувствала като момче. През 2009 г. тя става Теса Ганзерер.

Но Ганзерер не успява да изтрие първото си име от официалните документи. В тях тя все още фигурира като мъж., тъй като според действащия в момента Закон за транссексуалните лица първото име и полът трябва да бъдат променени в акта за раждане. Това обаче изисква две психиатрични експертизи за съдебно решение, което много от засегнатите лица смятат за унизително поради многото интимни въпроси, включително тези за сексуалните им практики.

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 03.07.25 - Ким Чен Ун праща огромен брой войници на Путин

Още: Австрийските служби за сигурност ще следят за опасни публикации в социалните мрежи

Новият закон за самоопределението вече ще позволи на всеки в бъдеще да определя своя пол и собствено име и да го променя чрез проста процедура в службата по вписванията. Законът за самоопределение има за цел да замени настоящия закон за транссексуалните от 1980 г.

„Настоящият закон третира засегнатите лица като болни хора. Няма оправдание за това“, смята министърът на правосъдието Бушман. Според Министерството на семейството в 99% от случаите съдилищата така или иначе решават в интерес на жалбоподателите. В момента обикновено отнема месеци, за да се вземе решение, като трябва да се платят средно 1800 евро.

За непълнолетни лица до 14-годишна възраст законните настойници трябва да подадат декларация за промяна в службата по вписванията. Предвижда се непълнолетните, навършили 14 години, да могат сами да подават декларация със съгласието на настойниците си.

Двамата министри Паус и Бушман подчертават, че Законът за самоопределението се отнася изключително до промяната на вписването на пола и на имената. Ако освен тази промяна лицето иска и мерки за физическа промяна на пола, това ще се решава въз основа на специализирани медицински правила, както е било досега.

Още: Урсула фон дер Лайен е изправена пред вот на недоверие, ето кога ще е гласуването

Още: В Румъния ли е: Още хора твърдят, че са видели черната пантера

Но Християнсоциалният съюз разкритикува проектозакона. Оттам смятат, че предложената възможност да се сменят полът и името всяка година без предварителни условия е абсурдна. Спортните клубове и фитнес клубовете, например, не биха могли лесно да откажат ползването на дамски съблекални на лица, регистрирани досега като мъже, коментират те.

През 2012 г. Аржентина става първата държава в света, която улеснява смяната на пола. Междувременно в Малта, Дания, Люксембург, Белгия, Ирландия, Португалия, Исландия, Нова Зеландия, Норвегия, Уругвай и Швейцария са въведени разпоредби, подобни на тези, които сега се планират в Германия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес