"Вирусът на ленивеца" върлува в Европа, вече има и жертви

13 август 2024, 19:20 часа 52089 прочитания

Вирусът Оропуче, т.нар. „вирус на ленивеца", се разпространява все повече в Европа. Той вече взе 19 жертви досега и експертите предупреждават: „Трябва да се тревожим - защото може да стане неудържимо."

Още: Силяновска: Въпроси за идентичността или двустранни спорове не трябва да бъдат пречка пред интеграцията в ЕС

Още: Армения прие закон, с който иска да ликвидира руското влияние в енергетиката си

Още: Каква е разликата между вирус и бактерия

За първи път в Европа се съобщава за инвалидизиращ вирус, произхождащ от ленивци и разпространяван чрез ухапвания от насекоми, включително мушици и комари. Дванадесет души са заразени от него в Испания, петима в Италия и двама в Германия. Няма ваксина за болестта, която произлиза от трипръстите ленивци, нечовекоподобните примати и птиците, пише NOVA.

Още: САЩ откри пореден случай на птичи грип, пренесен от крави, при човек

Още: В Сърбия: Арестите не спират протестите

Още: Путин и Тръмп проведоха едночасов разговор: Какво са обсъдили?

Експертите казват, че инфекцията идва от същото семейство болести като вирусите Зика и Денга, които са потенциално смъртоносни. Сред симптомите се включват главоболие, гадене, повръщане и болки в мускулите и ставите.

Още: Парвовирус B19 - какво трябва да знаете и как се лекува

Още: Мицотакис закуси с Меркел (СНИМКА)

Още: Опоненти на Путин: 10 000 руски и украински затворници да излязат на свобода при мир с Украйна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес