Месец май винаги идва със силен заряд от емоции. Прекрасното пролетно време, празникът на словото, вълненията около матурите, плановете за лятото…И разбира се - абитуриентските балове. Улиците отекват с приповдигнато броене до 12, а ентусиазмът расте с всяка крачка.
А сред целия този майски блясък се откроява една силна традиция, която вече 12 години преобръща смисъла на думата “бал”. Това е благотворителната инициатива “С тениска на бала” - кауза, събираща средства за учениците, загубили своите родители, с цел да им помогне по пътя към университета.
За 12-годишнината на кампанията и сегашното й издание, разговаряме с Румен Иванов, част от творческия екип. Той ни разказа за вдъхновението, промените и мечтите, които стоят зад една тениска, превърнала се в символ на надежда. Ето какво ни сподели:
Една от най-разпознаваемите благотворителни кампании у нас - #steniskanabla (“С тениска на бала”), отбелязва 12 години. Хубаво съвпадение - инициативата също „завърши 12-ти клас“. Защо според вас тя се утвърди толкова убедително във времето?
По този повод - честит бал и на #steniskanabla!
Инициативата е тук вече толкова години, защото обществото ни знае, че децата са неговото бъдеще. А тяхното бъдеще започва с качествено образование. Но не всички млади хора имат възможност за равен старт пред вратите на университетите, особено когато са останали без родител. Тук идва нашата роля - да положим всички усилия тяхното желание да стане реалност, като приканим и поощрим съучениците им и техните родители чрез каузата да инвестират в общото ни бъдеще.
С какво една тениска може да се окаже по-ценна от най-лъскавия тоалет и как този символ променя самото значение на абитуриентския бал?
Тениската не се противопоставя на тоалета, просто носи друго значение и удовлетворение от направеното безусловно добро за някой почти като теб, който има нужда от малко подкрепа, за да продължите напред. Най-красивият тоалет е този, който е направен от добро. Защото то си отива с всяка дреха и може да се носи всеки ден.
Абитуриентският бал е един от първите моменти, който бележи нов етап в живота - символ на израстване и осъзнаване на ценностите в живота, който казва “готов съм за по-голяма роля в обществото”. А то има нужда както от хора с големи умове, така и от хора с големи сърца.
Румен Иванов
Тази година абитуриентите могат да персонализират дизайна на тениската си. Защо избрахте тази “поименна” форма на съпричастност, която допълнително индивидуализира всеки дарител?
Тази година тениската не само е символ, но и медия на подкрепата. С това даваме възможност вески ясно да застане със своето име зад каузата и да се заяви като човек, за когото образованието е ценност. Освен това, в днешния визуален свят, сме направили така, че да могат да се добавят и картинки, не само имена - защото вярваме, че всеки е уникален и трябва да може да се изразява по собствен начин.
Да дариш за образованието на деца, останали без родители, не е просто акт на щедрост, а избор да вярваш в нечий потенциал. Какво мислите, че мотивира зрелостниците да се включат в инициативата?
Те имат силна емпатия към хората около тях и желание да минат уверено “на горното ниво”, да са в онази част от обществото, която носи отговорност сама за себе си, но и се грижи за другите. Те усещат, че вече трябва да действат като големи и помощта е част от този свят. Това, което ги пали, е кауза, която разпознават като близка до собствените си цели - да продължат да се образоват, за да постигнат мечтите си, което в съчетание с вродената им емпатия прави подкрепата за каузата съвсем естествена.
Какво според вас е важно да запазят от училищните години днешните зрелостници?
Любопитство - за да не спират да търсят и да искат повече. Фантазия - за да откриват лесно красивото и да не се оставят на рутината. И умението да създават приятелства за цял живот и да откриват ценното във всеки човек.
Понякога благотворителността остава зад кулисите, но тук целта е друга - да се превърне в забележим символ и буквално каузата да се “облече”. Защо беше важно за вас като организатори тази визуална страна да стане разпознаваема по улиците, в социалните мрежи, на бала?
Доброто умее да говори много, но понякога не умее да говори силно. Затова и му дадохме този своеобразен “мегафон” под формата на тениска, която да счупи клишето “направи добро и го хвърли в морето”. Хората се палят един от друг, затова нека ясно покажем, че сме направили добро, за да вдъхновим други да го правят - защото доброто може да е и заразно :)
Понякога числата говорят повече от думите. За всички 12 години са дарени над 710 000 лева, достигнали до над 330 студенти. Какво се крие зад тези цифри, как ги усещате отвъд статистиката?
Тези цифри са отражение на реалната полза, която инициативата тя носи за младите хора без родители, които благодарение на нея продължават своето образование. Те стават юристи, икономисти, медицински работници, инженери, които на свой ред се включват в каузата и помагат на някой, който е бил като тях. И това е най-хубаво на правенето на добро - то не е подвластно на законите на математиката, а на емпатията.
Какви специалности избират подкрепените от инициативата абитуриенти? Имате ли обратна връзка от младежите - какви личности са днес, на какъв етап от живота и професионалния си път се намират?
Инициативата расте заедно с всичко около нас. За 12 години активно присъствие на каузата, тя нямаше да е възможна без всеки един дарител - малък или голям, и без безценната подкрепа на организаторите - Moto-Pfohe като ежегоден организатор на кампаниите, DHL Express България - които разнасят безплатно символа ѝ до всеки дарител, и БЧК - София, които организират целия процес със стипендиантите. Екипът на БЧК има пряк достъп и първи впечатления от младите хора без родители, които кандидатстват за стипендия и поддържа връзка с тях поне до края на първата година, защото според волята на дарителите, в последните години се добавят и стипендии за отличен успех. Сред тях вече има млади професионалисти с всякакви професии, които работят това, за което са си мечтали и се справят с предизвикателствата си успешно.
Как си представяте бъдещето на инициативата? Какви нови идеи или стъпки бихте искали да реализирате?
На първо място със следващите кампании искаме да активираме повече училища в повече градове - през учителите и учениците, защото вярваме, че техният пример в благотворителността пали искрата - от малките ученици до семействата, а оттам “заразява” обществото.
Страхотно благодарни сме на корпоративните дарители, без които нямаше да можем да подкрепим толкова първокурсници, и на всеки един човек - нашите всекидневни герои, решили да отделят време и пари за доброто на някой друг. Затова ще продължаваме да работим за нови и вдъхновяващи начини да вдигнем още интереса към каузата.
Мечтаем за бъдеще, в което няма да има нужда от подобни инициативи, защото всяко дете ще има достъп до образование за по-добро бъдеще. Но дотогава #steniskanabala ще се грижи да бъде връзката на младите без родители по пътя им към висшето образование и добрите хора, които искат да ги подкрепят.