Саркози в тайни връзки с правосъдието?

36861
Саркози в тайни връзки с правосъдието?
Снимка: Getty Images / Guliver

Ако бъде осъден, бившият държавен глава на Франция Никола Саркози може да получи до пет години затвор и глоба от 500 000 евро. Засега съдбата му е в ръцете на следователите в Нантер, които го разпитват от 1 юли насам. Сензационните действия на френското правосъдие срещу бивш държавен глава на страната са свързани с обвинения за съучастие в няколко различни афери. Обвинения са повдигнати също срещу бившия заместник-главен прокурор на Франция Жилбер Азибер, както и срещу адвоката на Саркози Тиери Ерзог.

Прокуратурата проверява подозрения за наличието на мрежа от информатори в съдебната система, които вероятно са осведомявали Саркози за водени срещу него разследвания. Предишното обвинение срещу Саркози - че се е възползвал от приятелството на болната от деменция милиардерка Лилиан Бетанкур, за да получава огромни суми за предизборната си кампания, беше отхвърлено поради липса на доказателства.

Второто подозрение обаче - че е взимал пари за кампанията си през 2007 година и от либийския диктатор Муамар Кадафи - остава в сила. В хода на разследванията около аферата "Бетанкур", следователите са подслушвали телефонни разговори и явно са научили доста смущаващи неща. Твърди се например, че Саркози е обещал да ходатайства на бившия заместник-главен прокурор Азибер за важен пост в Монако. В замяна на това президентът е искал да получи информации за хода на разследванията срещу него. В случая правосъдието иска да разбере дали Никола Саркози е получавал поверителни съдебни данни и дали е имало информатори в съда, които са били готови да му оказват "услуги", казва журналистът от вестник " Монд" Фабрис Ломе, който написа книга за "Системата Саркози".

Политически сценарий, за да бъде отстранен Саркози?

Интересното е това, че обвиненията срещу Саркози са били събрани до голяма степен от подслушване на телефонните му разговори, а бившият президент-консерватор по времето на своя мандат пледираше за подсилване на правомощията на тайните служби, включително и използването на телефонното следене като специално разузнавателно средство. Вестник "Монд" писа, че след изтичането на президентския му мандат Саркози се е сдобил с втори телефон, регистриран на чуждо име. По него бившият президент водел и поверителните си разговори.

"Обвинението за търговия с влияние най-силно застрашава Саркози, чието име е свързано с цяла дузина афери", казва журналистът Ломе. Максималната присъда за търговия с влияние е пет години затвор и 500 000 евро глоба, отбелязва вестник "Монд". Поддръжниците и политическите приятели на Саркози смятат, че сегашните действия на френското правосъдие са политически мотивирани.

Винаги, когато Саркози е изявявал намеренията си за завръщане на политическата сцена, правосъдието е започвало действия срещу нето, твърдят те. Самият Саркози не крие, че иска да си върне лидерството в опозиционната десница, след което отново да се кандидатира за президент през 2017 година.

Фабрис Ломе от вестник "Монд" обаче не вижда данни за някакъв комплот срещу бившия президент. "Винаги досега той е бил оправдаван. Ако се твърди, че следователите преследват Саркози с особена настървеност, би следвало да се предположи, че всички френски адвокати и прокурори - от цялата страна - са се сдружили тайно срещу него и са решили да го провалят. А това е вече абсурдно", казва Фабрис Ломе.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com