НАП ще получава информация за трансграничните плащания към е-търговци у нас от 2024 година
От началото на 2024 г. доставчиците на платежни услуги, като банки, дружества за парични преводи, някои платформи за онлайн търговия и др., ще са задължени да отчитат в НАП обработените от тях трансгранични плащания към търговци. За целта тези посредници ще трябва да водят регистри на плащанията, които минават през тях, както и на получателите на преводите. Доставчиците на платежни услуги ще подават данни за продавачите, които са получили 25 или повече трансгранични плащания за три месеца.
НАП: Няма срок за подаване на заявления за дерегистрация по ДДС след вдигането на прага
България вдига прага за задължителна регистрация по Закона за ДДС от настоящите 50 000 лева на 100 000 лева, като промяната влиза в сил...
Събраните от приходната агенция данни ще бъдат изпращани към Централната електронна система с информация за плащанията (CESOP), където ще бъдат обработвани и съхранявани. Данните за трансграничните плащания ще се отчитат на всеки три месеца, като информация за тях ще се подава в месеца, следващ тримесечието, за което се отнасят. Първото отчитане е за периода януари-март 2024 г. и следва да се направи от 1 до 30 април 2024 година, посочват от НАП.
Европейската комисия е публикувала на официалната си страница Насоки за отчитане на платежни данни от доставчици на платежни услуги и предаване към Централната електронна система с информация за плащания (ЦЕСИП), както и Ръководство за потребителя и XSD схема за подаване на данните.
Подробна информация за новите правила е публикувана и в сайта НАП, а телефонна консултация по тези въпроси може да се направи с Информационния център на НАП на телефони: 0700 18 700, 02/ 9859 68 01 и имейл: infocenter@nra.bg.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ФИНАНСИ:
Финландия с първата и единствена криптовалута регулирана от ЕС
Европейската централна банка пак повиши основните лихви
Агенция „Митници“ отчете рекордни приходи за 2022 г.
37 млрд. лева достига дългът на подсектор Централно управление към края на 2022 г.
Нов ръст на основния лихвен процент у нас - достигна 1,82 на сто
Бюджетът с дефицит от около 2.9% за 2022 година
Печалбата на банковата система надхвърли 2 млрд. лева през 2022 г.
Лихвите по кредити и депозити ще растат до началото на 2024 година, прогнозира БНБ
Брутният външен дълг възлиза на 43.7 млрд. евро към края на ноември 2022 г.
Редактор:
Actualno.com
Етикети: плащания ДДС НАП електронна търговия трансгранични плащания