Възможностите за задълбочаване на икономическото и инвестиционно сътрудничество между България и Федерална република Германия обсъдиха на среща в президентската институция днес държавният глава Румен Радев и германският посланик у нас Ирене Планк. Във фокуса на разговора бяха също така предизвикателствата пред европейската икономика, последствията от военните конфликти в съседни на Европа региони, прекъснатите вериги на доставки и други.
Още: След 100 дни на власт: Рекорден срив на долара под управлението на Тръмп (ГРАФИКА)
Още: БНБ обяви има ли готовност за преминаване на картовите разплащания в евро
Още: Как Германия остана (почти) без оръжия
Президентът Радев подчерта, че Германия е ключов икономически партньор за страната ни, а показател за интереса на германския бизнес към България е увеличаващият се двустранен стокообмен, който се равнява на 12 млрд. евро годишно. Това съобщиха от прессекретариата на президентството.
Още: "Краят на Шенген": Връщането на граничния контрол в Германия заплашва единството на ЕС
Още: Важно! Последен ден за подаване на данъчните декларации
Още: Еврото с нов щурм към невижданите нива от миналата седмица
Обща бе позицията, че бизнесът в Европа очаква по-предвидима среда, както и сигурни доставки на енергийни ресурси на достъпни цени и устойчива енергия, от които зависи в дългосрочен план и конкурентоспособността на европейските икономики. Откроена бе благоприятната инвестиционна среда в България, както и ключовото географско местоположение на страната ни. Президентът Радев открои интереса на страната ни за увеличаване на германските инвестиции в индустриалното производство, което укрепва стабилността на българската икономика и насърчава трансфера на технологии и изрази готовността на България да окуражи представителите на германския бизнес в тази насока.
Още: Цените в Германия се понижават неочаквано бързо
Още: Министерство на финансите: България пласира дълг за 4 млрд. евро на международните пазари
Още: БНБ съобщи колко е българският външен дълг
Посланик Планк подчерта от своя страна, че въпреки трудностите, предизвикани от пандемията от COVID-19, последствията от военните конфликти в близост до ЕС и енергийната трансформация към въглеродно неутрална икономика, Германия запазва своя висок икономически и инвестиционен потенциал, включително благодарение на енергийната трансформация.