Тази година с държавния бюджет на Украйна няма грижи - но догодина се очертава дупка от до 19 млрд. долара и Европейският съюз търси как да я запълни, съобщава Financial Times. Затова ЕК вече обсъжда варианти със страните-членки на ЕС, включително насочване на военна подкрепа към Украйна като извънбюджетни субсидии, предварително отпускане на заеми от съществуваща схема за подкрепа на Киев на стойност 50 милиарда долара от Г-7 и допълнително използване на руски държавни активи, замразени в ЕС. Схемата за заеми с ресурс 50 млрд. долара се обезпечава именно със замразени руски активи - Още: На срещата на Г-7: Договориха 50 млрд. долара за Украйна от замразените руски активи.
"Нараства загрижеността за следващата година и много заинтересовани страни, които разчитаха на споразумение за прекратяване на огъня тази година, трябва да преизчислят разходите си и да осъзнаят, че има дупка, независимо как се опитват да я намалят", каза висш служител на ЕС, участвал в дискусиите с Киев. МВФ изчислява, че финансовите нужди на Украйна за следващата година са осигурени, но това ще стане при условие, че войната приключи тази година или в средата на 2026 година - сценарий, който Украйна и ЕС не споделят.
Още: Зеленски подписа закона за бюджет 2025: Ето колко ще се харчи за отбрана
ЕК вече е трябвало да коригира разходите от свързаните с Украйна финансови потоци през 2025 година, добавя FT. Всичко това се случва преди срещата на върха, фокусирана върху финансирането на нуждите от възстановяване на Украйна в Рим по-късно тази седмица (10 - 11 юли), на която ще присъства и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева заяви миналия месец, че Фондът "ще оцени дали този финансов дефицит ще се увеличи и ще изисква допълнително финансиране за външната помощ". Целта е да се гарантира, че нуждите на Киев са покрити доста преди зимата, особено предвид несигурните перспективи за по-нататъшна военна подкрепа от САЩ, каза дипломат от ЕС. Една от идеите е военната подкрепа за Украйна да се плаща като двустранни грантове, които ще се отчитат отделно като "извънбюджетен външен трансфер". Тези пари ще бъдат отчитани като похарчени за целите за национални разходи за отбрана. Давана по този начин военна помощ за Украйна може да се впише в целта от 5% от БВП на всяка страна-членка на НАТО да отива за отбрана. Тази цел трябва да бъде постигната до 2035 година - Още: НАТО вдига разходите за отбрана, но чак след години. Една страна получава изключение
Още на 7 юли е трябвало да има обсъждане на идеята с ЕКОФИН от страна на ЕК.
"Очевидно е, че военната подкрепа за Украйна, която държавите-членки предоставят, не е само средства за отбраната на Украйна, но и за отбраната на Европа" - така висш дипломат от ЕС защити идеята.
Без прекратяване на огъня за стимулиране на украинската икономика, Киев очаква недостиг от поне 8 милиарда долара за 2026 година, дори ако някои от обещаните суми могат да бъдат прехвърлени предварително от партньори, включително ЕС, Япония и САЩ. А ако няма предварително отпускане на заеми, украинският бюджетен дефицит може да стигне 19 млрд. долара.
"Проучваме всички варианти", заяви миналия месец еврокомисарят по икономика Валдис Домбровскис.