Хортензиите са сравнително лесни за поддръжка допълнения към вашия ландшафт - поради което са сред най-популярните градински растения в България. Но няколко често срещани грешки в грижите за хортензиите могат да доведат до увяхване, нецъфтеж или просто забавяне на растежа като цяло. Уверете се, че растението ви ще процъфтява дълги години, като избягвате тези често срещани капани.
Неправилно подбрана светлина
Хортензиите виреят добре на частична сянка, особено ако са защитени от следобедното слънце. Някои сортове, като например пандишпановата хортензия, могат да се справят с дълбока сянка, но прекаленото слънце е забранено за повечето хортензии. Особено важно е да избягвате местата със западно изложение, които не осигуряват достатъчна защита от най-силните слънчеви лъчи.
Още: Уникален тор за боровинки, азалии и хортензии: Храстите ще цъфтят както никога досега
Подрязване в неподходящо време
Обикновено хортензиите не се нуждаят от много подрязване, но ако го направите в неподходящо време, това може да бъде пагубно за цъфтежа на растението. Прекалено късното подрязване на хортензията през пролетта е една от най-големите грешки при хортензията. Растението е заложило пъпките за пролетта и подрязването може да доведе до по-малко цветове.
Всъщност само цъфтящите растения с "нова дървесина", като пандишпановата хортензия и гладката хортензия, са потенциални кандидати за подрязване. Новоцъфтящите хортензии трябва да се подрязват в края на есента, след като са преминали в покой, или рано напролет, преди да се образуват новите цветни пъпки.
За други, "стари дървесни" сортове, е най-добре да бъдете изключително консервативни по отношение на подрязването, ако изобщо го правите. Подрязването на старите дървесни цъфтящи хортензии може да бъде трудно. Старите дървесни хортензии трябва да се подрязват веднага след като приключат с цъфтежа. Тъй като старите дървесни хортензии често цъфтят късно през годината, след цъфтежа може да остане малко време за подрязване, преди растението да влезе в зимен покой. Ако сте пропуснали този много кратък период след цъфтежа, се препоръчва да изчакате, докато клоните започнат да наедряват, и да отрежете само клоните, които изглеждат мъртви.
Още: Как и кога да подрежете хортензията за буен цъфтеж – не пропускайте точния момент
Засаждане на хортензии в близост до растения, които ги увреждат
Някои растения, включително черни орехи, слънчогледи, златна пръчица и форзиция, отделят химикали в почвата, които могат да забавят растежа на всичко, засадено в близост. Те определено ще повлияят на способността на вашата хортензия да вирее.
Неправилно поливане
Като не толкова суетно градинско растение хортензията може да се справи с известни вариации в поливането, но в идеалния случай се нуждае от около един сантиметър вода седмично, чрез дъжд или собствено поливане. Но трябва да се уверите, че водата не застоява около вашата хортензия. Добрият дренаж е задължителен - лошият дренаж бързо ще доведе до проблеми за хортензиите. Замърсената почва може да доведе до загниване на корените и смърт на вашата хортензия. И разбира се, твърде малкото може да доведе до увяхване (и в крайна сметка до умиране) на листата и цветовете.
Още: Груби грешки при торенето на хортензии, които съсипват и най-силните храсти
Пренаселеност на хортензиите
Направете малко проучване за вашия сорт хортензия, за да разберете колко голяма може да стане, и се уверете, че сте оставили достатъчно място в ландшафта, за да достигне пълния си размер. Засаждането им твърде близо една до друга може да затрудни набавянето на необходимите хранителни вещества за вашата хортензия и да я изложи на повишен риск от заболявания. (Ако не ви харесват пролуките, докато чакате хортензията да запълни мястото си, помислете за засаждане на едногодишни растения, които да освежат пространствата.)
Неправилно подменяне на почвата
Хортензията може да се справи с различни видове почва, но богата, глинеста смес е идеална за процъфтяването на растението. Една от грешките е да се променя само обратната засипка. Хортензиите обичат богата почва. Ако се налага да поправяте, трябва да го направите на по-голяма площ, отколкото само в изкопаната дупка, за да могат корените да се разпространят щастливо.
Не успявате да защитите хортензията си за зимата
Ако живеете в район с мразовити зими, трябва да защитите хортензията си за зимния ѝ сън. Полейте ги добре и дълбоко преди последното замръзване, след което покрийте кореновата им зона със здрав слой компост и мулч. Ако хортензиите ви са засадени в контейнери, може да се наложи да ги преместите на хладно място в помещението. Хортензиите в контейнери имат по-малък обем на почвата, за да изолират корените си, и изстиват много по-бързо, отколкото растенията в земята. За да избегнете повреди от студа, преместете контейнерите на закрито в гаражи или мазета или поставете саксиите на защитени места, защитени от студени ветрове.