9 начина да поддържате цветята свежи дори в най-голямата жега

15 юли 2025, 16:50 часа

Съдържание:

Жегата и сухото време понякога могат да бъдат по-опасно изпитание за растенията от студа, повтарящите се слани или постоянните дъждове. Но дори и при доста умерени температури и променлива облачност, липсата на влага е често срещан проблем.

Още: Гнездо на стършели в градината? Ето какво да направите

В тази статия ще ви разкрием как да защитите цветната леха от жегата и да поддържате влажността, необходима за декоративните растения.

Подготовка на почвата

Гранулометричният (или механичен) състав на почвата определя, разбира се, не всичко, но много. Повечето растения се чувстват най-комфортно на средни и леки глинести почви. Именно този вид почва притежава необходимите характеристики, по-специално влагоемкост и водопропускливост.

Твърде тежките почви (глинести) са влагоемки, обикновено богати на органична материя, но водата се застоява на повърхността и се изпарява активно при горещо време. В резултат на това се образува кора, която бързо се напуква. Влагата или не достига до кореновата система, или, просмуквайки се в пукнатини, достига до корените неравномерно. За да се предотврати това, е необходимо редовно разрохкване на почвата.

Още: Слънцето пече, а тревата жълтее? Ето как да запазите моравата си зелена въпреки жегите

Водата се оттича през песъчливата почва, сякаш през сито, отмивайки всички хранителни вещества. В резултат на това кореновата система получава още по-малко от така необходимата влага. Съответно, можете или да се адаптирате към съществуващите условия и да изберете подходящ метод за овлажняване, или да се погрижите предварително да промените качеството на почвата, за да сведете до минимум проблемите в бъдеще.

Тежките почви се подобряват чрез опесъчаване: през есента към почвата се добавят органична материя и пясък по време на прекопаване. Леките почви ще изискват обогатяване с глинеста почва/чернозем и органична материя.

Още: Как да се справите с най-коварните болести и вредители по растенията през юли

Използване на хидрогел

Хидрогелът се продава под формата на малки, почти безцветни гранули, които при абсорбиране на течност се увеличават многократно по размер и стават подобни на прозрачна, гранулирана, гелообразна маса.

Използването на хидрогел не е нова технология, но все още е доста рядко срещано в домашното градинарство. Въпреки че може да се превърне в истинска панацея при горещо, сухо време, рядко поливане и върху песъчливи почви. Това е особено актуално за контейнерни цветни лехи/градини и висящи саксии, в които растенията страдат още повече от дехидратация и прегряване.

Освен това, хидрогелът може дори напълно да замени почвата и да се използва като такъв в продължение на 2-3 години. А смесен с почва, той не губи качествата си и не изисква подмяна в продължение на 5 години.

Още: Искате буйни хортензии? Ето трите неща, които НЕ трябва да правите никога

Автоматична система за поливане

Това е доста скъп, но оптимален вариант, предоставящ най-широки възможности. Първо, АСП ви позволява да вземете предвид нормите за напояване за различните видове и точно да дозирате обема на влагата, като по този начин задоволявате нуждите на растенията и използвате водата пестеливо. Такава система може да включва няколко метода за напояване. Като правило това е капково/микрокапково напояване и пръскачки.

Второ, важно предимство е възможността за регулиране на времето за поливане, което е особено важно при горещо слънчево време.

Трето, автоматичната система за поливане е лесна за настройване и използване. Но най-важното е, че тя работи автономно, не изисква човешка намеса и ви позволява да правите необходимите настройки дистанционно.

Още: Сметката ви за вода ще се стопи, ако поливате градината си по този начин

Забележка: Градинският АСП разпределя влагата равномерно по цялата площ, включително доставя вода до труднодостъпни места.

Микро капково напояване

Системата за микрокапково напояване се използва за всякакви обекти в градината, с изключение на тревата. Тя може да бъде част от АСП или да се продава като отделно устройство, работещо в ръчен или автоматичен режим. Автономната автоматична система за микрокапково напояване е отлична алтернатива на „глобалната“ скъпа АСП и ви позволява да спестите до 40% вода, като точково доставяте влага до корените.

Представлява система от маркучи, перфорирана или оборудвана със специални дюзи в близост до поливаните растения. Снабдена е с контролен блок. Маркучите се полагат директно върху повърхността на почвата. За да подадете вода към растенията, ще ви е необходим източник на чиста вода под налягане. Обикновено за тази цел се използва голям контейнер с помпа. Ако монтирате варел по-високо от цветната леха, е достатъчна нискомощна батерия-помпа.

Още: Тиквичките гният или не цъфтят? Ето 4 грешки, които убиват реколтата

Правила за поливане

Ако не е възможно да се организира система за поливане, струва си да се следват прости правила, така че влагата да достига до растенията в най-пълния възможен обем и да не им навреди. Това са общи препоръки за всяко време, но при сухо и горещо време е особено важно да се спазват.

Първо, времето за поливане. Поливането се извършва или рано сутрин, или вечер, когато слънцето вече не осветява растенията. По този начин ще избегнем бързото изпаряване на влагата, образуването на плътна кора върху глинести почви и евентуални изгаряния от попадане на вода върху листата (капките действат като лещи, фокусирайки слънчевата светлина). Изключение прави пръскането, т.е. водна мъгла, която е напълно приемлива през деня.

Второ, водата не трябва да е студена, а за предпочитане отстояла или дъждовна. В горещо време това се отнася за абсолютно всички растения, тъй като температурният контраст е стрес, а стресът провокира развитието на гъбични заболявания, увеличава уязвимостта към вируси и др.

Още: Градинарите препоръчват тези 4 трика - доматите им оцеляват дори при 40°C

Трето, необходимо е да се вземат предвид типа почва, нуждите и особеностите на структурата на кореновата система на конкретните растения. На тежки почви поливането се извършва по-рядко, на леки почви - по-често. Сухоустойчивите растения се нуждаят само от едно поливане седмично, а чувствителните към влага ще се нуждаят от по-често поливане. Растенията със силна дълбока коренова система трябва да се поливат по-рядко, но по-обилно, с повърхностна - по-рядко, но по-често.

Мулчиране

Друг ефективен начин за запазване на ценната влага и намаляване на броя на поливанията е мулчирането на почвата около растенията.

Мулчът не само изглажда малки неравности и придава на композициите завършен вид, но и:

Още: Най-подходящият момент за подрязване е СЕГА – не пропускайте тези 8 растения

  • помага в борбата с плевелите,
  • обогатява почвата с хранителни вещества при разлагането (естествен мулч от органичен произход),
  • регулира топлинния баланс на почвите,
  • предотвратява изпаряването на водата.

При избора на мулч е важно да се помни, че различните варианти не са универсални. Например, торфът и боровите иглички са по-подходящи за растения, които предпочитат киселинни почви (хортензии, рододендрони, хедъри). А почвата около растенията, които обичат неутрални или алкални почви (метличина, гипсофила, карамфил, лавандула и др.), може да се поръси с камъчета или варовиков чакъл.

Засенчване

Можете да помогнете на цветната си градина да оцелее при ненормална топлина със специални материали, които разсейват слънчевата светлина. Не блокират, а разсейват, тъй като повечето цъфтящи култури се нуждаят от много слънце. За целта върху растенията се опъва вид тента, изработена от бял спанбонд или специална засенчваща мрежа с UV стабилизация.

Още: Колтуците – дилемата, която може да ви струва цялата реколта

Този тип подслон помага за предпазване на растенията от прегряване, слънчево изгаряне и бързо изпаряване на влагата, като същевременно поддържа свободна циркулация на въздуха и достатъчно осветление.

Торове и антистресови препарати

Обикновено си спомняме за препарати за подхранване, когато засаждаме разсад или нови фиданки, за да сведем до минимум последиците от промените в околната среда и да насърчим оцеляването им. Или за да рехабилитираме отслабените растения. Но дори и съвсем здрави възрастни растения може да се нуждаят от помощ при стрес, който несъмнено е горещото и сухо време.

Сухоустойчиви растения и почвопокривни растения

Още: Мушкатото ви не цъфти? Ето истинската причина и как да го съживите

Проблемът с рядкото поливане в жегата може да се реши радикално, просто като се даде предимство на цъфтящи и декоративно-широколистни растения, устойчиви на суша. Може да се сглоби дори пълна композиция от такива видове: за открито слънчево място, за алпинеум, алпийска морава, скалист хълм, южен склон.

Или използвайте почвопокривни/нискорастящи, влаголюбиви растения като вид жив мулч за по-големи, по-влаголюбиви растения, като ги засадите между тях. Растителният килим ще поддържа умерена температура на почвата и ще предотвратява бързото изпаряване на влагата, но в същото време самите растения няма да се превърнат в конкуренти за вода.

Още: Засадете тези 7 цветя през юли и ще се изумите от есенната красота в градината си

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес