Поливането на градината е съществена част от грижите и поддръжката ѝ, особено по време на горещи вълни и летните месеци. В зависимост от размера на градината обаче, тази задача може бързо да се превърне в продължително и да изразходва ценни водни резерви.
Редовното напояване е необходимо не само по време на суши, но е и ключово за подпомагане на младите растения да се установят и да се осигурят впечатляващи добиви по време на жътвата.
Да се научиш как и кога да поливаш растенията правилно е не само жизненоважно за поддържането им живи, но може да е и от решаващо значение за това дали ще процъфтяват или не. От задържането на почвената влага до засаждането, устойчиво на суша , ето как да намалите поливането.
Още: Дъждовна или чешмяна - с каква вода е по-добре да поливате градината си
Как намалите поливането в градината – съвет от експерт
Ако искате да намалите часовете, които прекарвате в поливане на градината, и да се научите как да пестите вода, моите изпитани в продължение на много години съвети са чудесно място да започнете.
Мулчирайте растенията си
Мулчирането на градинските бордюри и контейнери не само помага за потискане на плевелите, но също така може да помогне за подобряване на качеството на почвата и задържането на влага.
Още: Красота в градината: Грижата за декоративните храсти през лятото
Биоразградимите мулчове, като градински компост и листна плесен, намаляват изпарението на вода от повърхността на почвата и, докато се разграждат, подобряват структурата на почвата и я подхранват.
Приемете мантрата „правилното растение, правилното място“
Терминът „правилното растение, правилното място“ е популяризиран от градинарката Бет Чато през 60-те години на миналия век и подчертава важността на отчитането на идеалните условия за отглеждане на растението.
Тъй като климатът ни сякаш се променя по-бързо, отколкото бихме искали, градинарите планират предварително и устойчивото на климатични промени засаждане е тенденция точно навреме. Например, като засаждате само слънцелюбиви или сухоустойчиви растения в южно изложение или гореща граница, не само ще осигурите на растенията необходимите условия за растеж, но и ще намалите нуждата от поливане, след като се установят.
Още: Вечер или сутрин - кога трябва да поливате градината през юли
Възползвайте се максимално от контейнерите
Градинарството в контейнери може да осигури зашеметяваща визуална гледка и е чудесен начин за отглеждане на растения, когато пространството е ограничено. Контейнерните растения обаче са склонни да изискват по-често поливане, отколкото когато се отглеждат директно в бордюр.
Това се дължи на ограниченото количество влага, което почвата в саксията може да съдържа по всяко време. Това важи особено за малки саксии и контейнери, които, независимо колко често се опитвате да ги поливате, продължават да изсъхват в горещ летен ден.
Групирането на саксии заедно също може да помогне за намаляване на нуждата от поливане, тъй като те могат да си осигуряват сянка една за друга и да повишават нивата на влажност в близост.
Още: Тенджера с вода ще спаси реколтата ви в горещините
За постоянно отглеждане на саксии можете да използвате и система за капково напояване, предназначена за корита и саксии, която е свързана с външен кран.
Събирайте дъждовната си вода
Тъй като водата е толкова ценен ресурс, събирането на дъждовна вода е едновременно екологично и разумно решение. От варели за дъждовна вода и кофи за вода до обширни системи за сиви води в домакинствата, има много начини за събиране на дъждовна вода, която да използвате в градината си.
Както при напоителните системи, събирането на дъждовна вода не е задължително да бъде сложно или скъпо.
Още: Правете това с розите си през юли и ще цъфтят като луди до есента
Рециклирана пластмасова бъчва, свързана с дренажна тръба, може да се окаже също толкова ефективна за събиране на вода, колкото и нещо специално построено.