Как да определим очаквания ни добив на картофи от декар?

17 юли 2025, 07:35 часа

Всеки уважаващ себе си градинар се стреми да увеличи очакваната реколта по всякакъв начин - това е резултатът, към който ще бъдат насочени всичките му усилия в грижата за лехите. Това с пълна сила важи и за познатия картоф, без който е трудно да си представим ежедневието.

Като правило, средният добив на картофи от 1 декар рядко надвишава 5 тона, но това съвсем не е достатъчно! С правилна грижа, спазване на правилните условия, можете да постигнете показатели от 7 тона или повече! Нека разберем колко картофи могат да бъдат събрани, какво е необходимо да се направи за това.

Фактори, влияещи върху добива

Обемът на реколтата от картофи ще зависи от цял набор от условия и фактори:

  • колко високо качество е използваният посадъчен материал;
  • дали картофите са били правилно подготвени за засаждане;
  • спазени ли са технологичните изисквания за засаждане на картофи;
  • в кой регион или при какви метеорологични условия се извършва отглеждането;
  • какво е качеството на почвата, честотата на поливането;
  • колко плодородна е избраната област;
  • спазен ли е стандартът за засаждане;
  • колко ефективни са били превантивните мерки, предприети за борба с болестите и вредителите.

Още: Картофите ще растат като луди: 3 летни трика

Как да увеличим добива на културата?

За да се доближите до желаните обеми реколта от 1 декар, трябва да се придържате към редица условия. Трябва внимателно да подходите към избора на сорт: той трябва да е подходящ за условията на вашия регион, да е тестван за добив.

Друг важен момент - не засаждайте картофи на едно и също място няколко години подред: по този начин можете много бързо да изложите сорта на дегенерация. Или сменете мястото на засаждане, или сменете посадъчния материал.

Най-добрата почва за културата са песъчливо-глинести почвени смеси, щедро наторени с органични торове и осигуряващи добра циркулация на кислород.

Но най-важният момент е, разбира се, висококачественото торене на почвата. Подхранването може да се прави както с органични (птичи изпражнения, хумус или компост), така и с минерални торове.

Поливане на картофите в жегата: Това е идеалната температура на водата

Технологични методи за повишаване на добивите от картофите

Само чрез цялостен подход и спазване на всички задължителни етапи на грижа за реколтата - плевене, окопаване, редовно поливане и борба с вредителите - можете да разчитате на изобилна и висококачествена реколта. Но има и няколко трика, които могат значително да увеличат добива на кореноплодни култури:

• Методът на Гулих:

Състои се в условно разделяне на градинския парцел на равни квадрати с ръб от един метър. Необходимо е да се добави достатъчно хумус към всеки такъв парцел, а също и да се постави един голям картофен клубен. Веднага щом се появят първите кълнове, в центъра на храста трябва да се изсипе почва (така че кълновете да растат под ъгъл). Процедурата ще се повтаря, докато се образуват няколко нива. При достатъчно поливане от едно такова растение могат да се съберат около 15 кг кореноплодни култури.

• Метод на Митлидер

Тази технология включва засаждане на клубени в редове от 0,5 м, с разстояние около 1 м между редовете. В същото време около лехите се образува земен вал, който спомага за задържане на влагата. Картофите, засадени по този начин, не се нуждаят от окопаване, а само от редовно поливане и торене. По този начин можете да увеличите добива на реколтата до 5 тона на декар, като същевременно площта, отделена за картофи, е значително намалена. Освен това, такива лехи не изискват специални грижи.

Кога се сее втората реколта картофи

• Популярна и доста ефективна холандска технология:

Първият от методите, който прави възможно увеличаването на обема на грудките, събрани от един храст, до два килограма. Той се състои във внимателно калибриране на посадъчния материал - избраните картофи трябва да са с диаметър около 5 см, освен това трябва да се третират със специални препарати. Засаждането на грудките, подготвени по този начин, се извършва в насипни редове (с височина около 0,25 м), като се оставят поне 65 см между редовете.

През един сезон лехите трябва да се поливат (поне 3 пъти), а също така да се осигури редовно разрохкване на почвата, за да се помогне на въздуха да достигне до корените. Около 10 дни преди планираното прибиране на картофите не забравяйте да отрежете всички върхове - това ще помогне на грудките да достигнат максималния си размер, защото жизнените сили на растението вече няма да се изПремахване на цветните разходват за поддържане и развитие на зелена маса.

Какви тънкости има при засаждането на втора реколта картофи

• Премахване на всички цветни стъбла по време на периода на образуване на пъпки

Средният добив на абсолютно всеки картоф от 1 декар ще се увеличи значително: всичко, което трябва да направите, е просто да се разходите по картофените лехи и да премахнете всички цветни стъбла по време на периода на образуване на пъпки. Благодарение на това, разбира се, растенията ще изразходват повече от жизнената си енергия за развитие на кореновата система, а не за цъфтеж.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес