Как да отглеждаме ягоди – от семена или от издънки

21 юли 2025, 17:49 часа

Лесно е да се научите как да отглеждате ягоди – и не е изненадващо, че те са сред най-популярните култури за отглеждане у дома, тъй като няма нищо по-вкусно от прясно набрана ягода в лятна сутрин.

Ягодите са любимият плод на всички за отглеждане и те се отглеждат добре в кули, висящи чанти и вертикални градини“, казва експертът по градинарство Лий Клап, и за щастие са много лесни за отглеждане. По-долу ще ви разкажем как да отглеждате ягоди в собствената си градина с нашето ръководство за начинаещи, за да можете да добавите тази пищна култура към идеите си за кухненска градина. Също така, като лесен и популярен плод за отглеждане, знанието кога да засадите ягоди е важно за богата реколта.

Торене на ягодите след прибиране на реколтата: Полейте ги с това и следващата година реколтата ще е двойна

Как да отглеждаме ягоди – обяснение на различните методи

Още: Растения-компаньони на ягоди за богата и сладка реколта

Има три различни метода, от които да избирате, когато решавате как да отглеждате ягоди. Можете да ги отглеждате от семена, от голи корени или от издънки. Методът, който ще изберете за отглеждане на ягоди, зависи от това къде искате да ги засадите и от времето на годината.

Семената се отглеждат най-добре през пролетта, растенията с голи корени се засаждат най-добре в края на зимата (около месец преди очакваната последна слана), а издънките (които се създават от съществуващо растение) се засаждат най-добре през лятото, след като родителските растения са се установили.

Без значение кой метод изберете за отглеждане на ягоди, всички те се нуждаят от „богата плодородна почва и слънчево място“, съветва Лий Клап.

Как да отглеждаме ягоди от семена

Още: Каква е тайната на перфектния компот от ягоди?

Отглеждането на ягоди от семена е най-евтиният метод за отглеждане на много ягодови растения, но това е и методът, който изисква най-много търпение, тъй като покълването на семената на ягодите може да отнеме до месец. Семената на ягодите могат да се сеят по всяко време от януари до април.

Има няколко трика, които могат да помогнат за увеличаване на скоростта и вероятността от покълване.

Опитайте да поставите семената на ягодите – в опаковката им – в запечатана найлонова торбичка и да ги поставите в хладилника за един месец. Това ще подмами семената да си помислят, че зимата е дошла и отминала. След това време извадете торбичката и я дръжте запечатана, докато достигне стайна температура. Пригответе компост за семена в тава и посейте семената върху почвата. Не покривайте семената. Покрийте тавата с разсадник и я поддържайте топла, влажна и светла, докато семената покълнат – някъде в рамките на две до три седмици. Те ще бъдат готови за засаждане на постоянните си места в рамките на два месеца.

„Отглеждайте ягоди на пълно слънце в плодородна, влажна и добре дренирана почва на разстояние 30 см една от друга“, съветва Сю Сандерсън от Thompson & Morgan.

Още: Kореново гниене на ягодите - лечение и превенция

Ако търсите идеи за незабавна зеленчукова градина , имайте предвид, че ягодите, отглеждани от семена, ще дадат плод на втората си година. Ягодите са студоустойчиви растения и преминават в латентно състояние през зимните месеци. Те ще преживеят по-меки зими с леки слани. Ако обаче живеете в район с по-сурови зими, помислете за покриване на ягодовите си растения с мразовит плат, за да ги защитите.

Как да отглеждаме ягоди от издънки

Утвърдените ягодови растения произвеждат много издънки по време на вегетационния си период. Ако бъдат оставени на произвола на съдбата, те могат или да се развият в ягодови растения, или да се свият и да умрат. Всичко зависи от това дали имат добър и постоянен контакт с почвата. Това прави много лесно размножаването на нови ягодови растения от вашите установени растения.

Да се научите как да отглеждате ягоди от издънки е много лесно. Първо изберете ягодово растение със здрава издънка – тя ще изглежда като дълго хоризонтално растящо стъбло с начални листа в края.

Още: Тайната на богатата реколта от ягоди през следващата година: Ето какво трябва да направите след прибиране на реколтата

След това, всичко, което трябва да направите, е да напълните малка саксия догоре с компост и да полеете добре. След като направите това, поставете края на пръчката в центъра на саксията и я закрепете с U-образен телбод или огънато парче тел.

Сиво гниене по ягодите: Как да спасим реколтата

Жизненоважно е да държите стъблото на издънката свързано с майчиното растение, докато новото растение не развие собствена силна коренова система, тъй като това ще му позволи да се грижи само за себе си, след като бъде отделено от родителя.

След като се отделят, поставете на слънчево място и поливайте добре, като пресаждате при необходимост.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес