Много градинари са на мнение, че е достатъчно да изсипят дървени стърготини в градината и да заравнят почвата след това, за да направят перфектното торене. Но не е толкова просто. Вместо реколта, можете да получите киселинна почва и азотен дефицит. За да се предотврати това, е важно да се знаят няколко тънкости. Ето да използвате дървени стърготини разумно - без да навредим на почвата и на насажденията в градината си.
Какво не трябва да се прави при торене с дървени стърготини?
Стърготините от рязане на лакирани плоскости, ПДЧ и всякакви дървени материали с лепило не са мулч, а токсичен отпадък. Формалдехидът и други химикали ще съсипят почвата завинаги.
Тор от кафеена утайка: На кои растения им вреди повече, отколкото помага?
Не поръсвайте пресни дървени стърготини върху лехите. Пресните суровини извличат азот от почвата, което я прави „мъртва“ за повечето растения. Такива дървени стърготини първо трябва да отлежат поне няколко месеца и едва след това да се използват за торене на градината.
Как да приготвите тор от дървени стърготини?
Задръжте ги известно време - или ги накиснете във вода, или ги компостирайте. В случай на недостиг на азот, накиснете стърготините в продължение на 2 седмици в разтвор на урея (200 гр на 10 л вода). Намалете киселинността, като добавите пепел, доломитово брашно, вар или тебешир.
Направете компост от дървени стърготини - редувайте дървени стърготини с листа, плевели, сено, поръсете с пръст, за да започне масата да гние и да привлече червеи.
Къде могат да се използват дървени стърготини в чиста форма?
В чиста форма дървените стърготини могат да се използват единствено за поръсване в пътеките между лехите - за контрол на плевелите и задържане на влагата. Това е отлична превантивна мярка срещу плевели, но не директно в лехите, а в участъка между тях.
Ползите от дървените стърготини като тор
Торенето с дървени стърготини има следните ползи:
Подобряване на структурата на почвата: Дървените стърготини насърчават аерацията и дренажа, подобрявайки структурата на тежките глинести почви и задържането на влага в песъчливите почви.
Намаляване на киселинността: Дървените стърготини неутрализират киселинните почви, което е полезно за много култури.
Набавяне на хранителни вещества: стърготините се разлагат бавно в почвата, освобождавайки елементи като азот, фосфор и калий, които са от съществено значение за растежа на растенията.
Мулчирането с дървени стърготини помага за задържане на влагата в почвата и предотвратява образуването на кора, което е особено важна в горещо време.
Как и с какво да торим гроздето през пролетта