Хортензията е едно от малкото растения, което ви позволява да експериментирате с цвета на цветовете си без подбор или пресаждане. В зависимост от киселинността на почвата, съцветията ѝ могат да придобият различни нюанси: от бледосиньо до наситено розово. И това не е измислица, а резултат от взаимодействието на почвата с минерали, които могат да се използват за подхранване на цветето. Ето как да промените цвета на хортензия и какъв вид подхранване е необходимо за постигането на тази цел спрямо вашите предпочитания.
Как да направите хортензията синя?
За да се получат сини нюанси, почвата трябва да е киселинна. Вар, тебешир и доломитово брашно трябва да се избягват, тъй като тези вещества намаляват киселинността на почвата. Веднъж месечно си струва да се наторява почвата с алуминиев сулфат, който естествено повишава киселинността и насърчава появата на сини нюанси.
Хортензията ще цъфти до есента: Лесна схема за торене по месеци
Разтвор на оцет. Можете да разтворите 50 мл трапезен оцет в 10 литра вода и да полеете хортензията под корена. Необходимо е почвата около цветята да се мулчира с дървени стърготини, борови иглички или низинен торф. Хортензиите трябва да се подхранват с торове с високо съдържание на калий. Благодарение на тази грижа, белите и розовите цветя постепенно ще станат сини или дори яркосини.
Как да направите хортензия розова или червена?
За да получите топли розово-червени нюанси, е необходимо да неутрализирате киселинността на почвата. Добавете доломитово брашно или вар, тези вещества постепенно повишават нивото на pH на почвата. Използвайте добре угнил компост и хумус за торене на хортензии. Не трябва да се използват пресни органични остатъци. Подходящи са и торове, съдържащи калий, калций и азот. Не бива да мулчирате с торф или борови иглички, те подкиселяват почвата; по-добре е да използвате слама.
Отглеждане на хортензия на открито: Важни съвети
Когато избирате място за засаждане на хортензии, не забравяйте, че те обичат не само мекото слънце и питателната почва, но и пространството. Трябва да има достатъчно място във височина и, естествено, в ширина - така че всеки храст да получава достатъчно слънце, вода, топлина и пространство. Разстоянието между храстите трябва да е поне метър. Хортензията расте много бързо, вземете това предвид, когато засаждате растения, например, покрай градинска пътека.
Препоръчително е растението да се тори обилно само на етапа на засаждане. Но по време на периода на цъфтеж е по-добре да не се бърза с употребата на органични торове: обилното подхранване през този период ще доведе до растеж на листата, вместо до появата на буйни цветове. Смес от фосфор и калий обаче ще бъде от полза за цветето. И, разбира се, поливането: не пестете вода за хортензията - тя обича влажна почва (мулчът ще помогне в случая).