Дори и да имате селска градина, все пак е голям плюс да можете да отглеждате някои от подправките, които ежедневно използвате, на балкона или перваза на прозореца. Първо, някои не зимуват, например розмаринът или майораната, и второ, много рецепти изискват само няколко стръкчета от растението и едно саксийно растение лесно ще задоволи вашите нужди.
И какъв аромат се носи от храст розмарин, майорана или босилек! Струва си да ги отглеждате у дома. Ще е истинско удоволствие да пиете кафето си и да си почивате на терасата, усещайки прекрасния аромат на подправките от саксиите.
Кои са най-използваните средиземноморски подправки
И още един аргумент - това е модерно! Много съвременни кухненски дизайни включват зелени острови с билки.
И колко телевизионни готвачи обичат саксии с билки. Например, англичанинът Джейми Оливър силно насърчава отглеждането на билки и подправки. Той винаги има саксии със зеленина наблизо или на заден план.
Кои билки са най-подходящи за отглеждане в саксии
1. Розмарин. Трудно е да покълне от семена, но ако го купите във временни саксии, тогава е много лесно да го засадите. Коренът му може лесно да се отдели и засади в отделна саксия. Розмаринът е сухо растение, което расте естествено по сухите планински склонове. Чрез резитба можете да оформите красив храст, който ще расте в продължение на няколко години. И когато го поливате или напръсквате с вода, то изпълва стаята с характерен „боров“ аромат.
Подправки в саксия: Ето кои можем да си отгледаме сами у дома
2. Босилек. В днешно време са разработени сортове компактен босилек, които растат в красиви сферични храсти. Просто е красив, да не говорим, че е полезен.
Пониква добре и натрупва зелена маса за около 50 дни. Ето защо се препоръчва да се засадят няколко саксии по различно време, така че едно растение да може да бъде заменено със следващото.
3. Мащерка. Мащерката също е непретенциозно растение, което в природата расте на сухи места. Следователно, сухият въздух в нашите апартаменти се възприема нормално от растението. Можете да опитате да отгледате от семена, но те покълват бавно, така че ако попаднете на разсад в магазините, вземете го без да се замисляте. Ще ви зарадва с аромата си. Расте бавно. Доста дълго време храстите изглеждат компактни, това е нискорастящо растение.
4. Мента. Ментата расте добре след резитба, произвежда нови клони и листа, но в домашни условия тя „израства“ доста бързо. Ето защо е необходимо редовно подрязване и добро поливане.
Как се гледат подправки в саксия
5. Маточина. В типична градина маточината често се държи като плевел. Семената се разпръскват широко и покълват добре. В домашни условия също пониква и расте добре. Но е малко вероятно да получите многогодишно растение, защото в домашни условия стъблата се разтягат и „израстват“. Добро сезонно растение.
6. Пипер. Най-добре е да вземете компактни храсти с малки плодове. Следвайки съвета на Джейми Оливър в едно от неговите предавания, можетеж да засадите семена от люти чушки. Храстите могат да достигнат височина от един и половина метра, което означава, че не са подходящи за отглеждане у дома. Въпреки че има някои особено продуктивни и нискорастящи растения, можете да пробвате с тях.
Но чушките, които наричат „декоративни“, изглеждат доста спретнато. Вярно е, че плодовете са малки и за ястие ви е необходима цяла шепа от тях.
За да предотвратите заемането на всички первази на прозорците от растенията, можете да направите дървена стена, която да поддържа саксиите. Сглобете я от обикновена дървена кутия и рамката на ненужно огледало. Необходими са ви само два винта на дъска. Няма да ви отнеме много време да я завършите.
Кога и как да сеете копър, така че да берете богата реколта цяло лято
Разбира се, можете да използвате и готов цветарник, за да наредите саксиите по есетичен начин и растенията да могат красят и терасата, не само ястията.
За какво се използва подправката кориандър
Какво не се препоръчва за отглеждане на балкона?
Всички видове зелени зеленчуци в салатата. Имате нужда от голямо количество от тях. В саксиите просто няма време да „узрее“, а и на терасата няма толкова място за отглеждането им.
Има нужда да ги поливате и да се грижите за тях в продължение на 1,5-2 месеца. И ще ви стигне за 2-3 салати максимум. Следователно, зелените салати все още имат място в градинските лехи, а не на балкона.