Как да запазите свежи у дома билките закупени в саксия от хранителен магазин

23 юли 2025, 19:43 часа 0 коментара

Купували ли сте някога саксия с билки от магазин за хранителни стоки? Те са примамлив начин да придадете на кухнята си щипка зеленина и да обогатите домашно приготвените си ястия, но животът им е разочароващо кратък. Вярно е, че издържат по-дълго от предварително нарязаните билки, опаковани в пластмасово фолио. Но въпреки това, след около седмица повечето са готови за компост.

Кои билки придобиват "магически свойства" на Еньовден?

Основната причина за това е, че рафтовете в магазина са далеч от оптималните условия за отглеждане на тези растения. Това означава, че ако искате те да оцелеят отвъд обичайните очаквания, те се нуждаят от добра доза грижи, след като ги приберете у дома.

Билките, отглеждани в разсадник, несъмнено са по-надеждно допълнение към вътрешната билкова градина . Но няма нищо лошо да опитате следните съвети следващия път, когато си купите саксийна билка от местния магазин. С малко късмет ще можете да събирате реколта от нея седмици или дори месеци – и тя ще остане красива.

Още: Тези билки ще съсипят зеленчуковата ви градина

1. Изберете здрави растения

Първата стъпка в запазването на закупените от магазина билки живи започва още преди да сте ги купили.

Бърза проверка може да ви помогне да изберете тези с най-голям шанс за оцеляване след няколко дни. Избягвайте такива с кафяви или увехнали листа, или такива, които са прекалено издължени. Всичко това са признаци, че те се борят с болестта и ще бъде трудно да се подмладят.

2. Разделете билките си в по-малки саксии

Още: 6 страхотни билки, които да отгледате на кухненския си прозорец

„Най-важният съвет, който бих дал, когато се опитвате да запазите купените от магазина билки живи, е да ги извадите от саксиите им и да ги разделите на по-малки растения“, съветва експертът по градинарство Бен Мийкин. Те често са невероятно пренаселени, което може бързо да доведе до влошаване на състоянието им.

Трябва да можете внимателно да ги разделите с ръце. Уверете се, че всяка част има добра коренова система. След това можете да ги засадите в отделни съдове, пълни с почва, подходяща за билки .

Те ще имат много по-голям шанс да растат и да процъфтяват, казва Бен.

3. Не събирайте твърде много реколта наведнъж

Още: Най-мощните растения за здраве и дълголетие – намерете ги в природата, сега е момента

Изкушаващо е да отрежете билките си веднага щом ги донесете у дома, хвърляйки листата им във всяка възможна чиния. Но с този подход те няма да издържат дълго. Така че, макар редовното прибиране на реколтата да спомогне за насърчаване на нов и по-гъст растеж, то трябва да се извършва по правилния начин.

Отъм Хилиард-Кнап от разсадника „Perfect Plants“ съветва да се събират само най-горните издънки. Избягвайте да премахвате повече от една трета от растението наведнъж, добавя тя.

4. Не забравяйте да ги поливате, но не прекалено много

Преовлажнената почва може да бъде фатална за всяко стайно растение – включително билките.

Още: Гастроентеролог разкри как е правилно да се приемат билки

Добра идея е да полеете леко билките си, след като ги пресадите, тъй като е вероятно да не са пили много вода в магазина. Но след това продължете с повишено внимание.

„Поливайте билките, когато горният слой почва е сух, но внимавайте да не преполивате, тъй като това може да доведе до гниене на корените“, казва Отъм. Почвата в саксията трябва да е добре дренирана – и се уверете, че контейнерът, в който са, също има дренажни отвори.

5. Дръжте ги на слънчево място

Независимо дали отглеждате розмарин , мента , босилек или друга билка на закрито, те се нуждаят от достатъчно светлина. Слънчев кухненски перваз обикновено е точното място.

Още: Ускорете растежа на розмаринa, мащерката и лавандулата, като добавите този отпадък

„Ако естествената светлина е ограничена, допълнете ги с пълноспектърни LED лампи за отглеждане, като поддържате разстояние от 15-30 см над билките“, казва Робин Фелпс , експерт по градинарство и консервиране

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес