Август е времето за втория кръг на сеитба, удължавайки градинарския сезон до падането на слана. Хладните нощи и топлите дни са идеални за засаждане и развитие на студоустойчиви култури. Ето какво може да засадите в градината си през последния летен месец и въпреки това да приберете реколтата преди застудяването на времето.
Засаждане на градински култури през август
Репичките, руколата и спанакът узряват за 30-40 дни. Семената им се накисват за 6 часа преди сеитба, за да се ускори покълването.
Дайконът и черната ряпа, засадени преди 10 август, дават сочни корени до октомври. Есенната хладина засилва сладостта им и намалява горчивината. Копърът и кориандърът, засадени през август, дават ароматни зеленчуци през септември. Магданозът и швейцарското цвекло често презимуват добре под заслон, осигурявайки реколта през април. Лехите се поставят на слънчево място с рохкава почва, почистена от плевели. Добавят се компост (5 кг на квадратен метър площ) или фосфорно-калиеви торове (20 гр на квадратен метър площ).
Почти всички допускат тази грешка при засаждане на целина - и тя им коства реколтата
Преди да се появят кълновете, лехите се покриват с бял спанбонд с плътност 17 гр/кв.м. Покритието задържа влагата и предпазва от прегряване.
През септември агрофибърът предпазва посевите от слани до -5 градуса по Целзий. Студоустойчивите култури като пащърнак могат да издържат на температури до -8 градуса, без да губят качество.
Азиатските салати като мизуна и тацои са идеални за засаждане през август. Пикантният им вкус се подсилва от хладните температури и са готови за прибиране след 25 дни.
Сортовете репички „Френска закуска“ или „Шампион“ се засяват до 20 август на интервали от 5 см. Уелският лук, засят през август, произвежда пера още през април.
През август времето е подходящо и за засаждане на зелени торове - синап или фий - подобряват почвата след прибиране на основните култури. Зелените им части се вкопават в земята преди слани.
Какви тънкости има при засаждането на втора реколта картофи
Рапицата също е добра култура за зелено торене от засажданите сидерати през август. Растението много бързо натрупва зелена маса и след косене се превръща в добър тор и ценен източник на органична материя, фосфор и сяра.
Мощната коренова система на растението добре разрохква почвата и предотвратява отмиването на хранителни вещества от нея. Рапицата, подобно на бобовите растения, насища почвата с азот, а също така предотвратява растежа на плевелите, отблъсква вредителите и потиска развитието на патогенни микроорганизми.
Какво да засадите след 20 юли: Растения за бърза реколта