Изглежда, че краставиците в градината ви вече са изчерпали всичките си сили в средата на юли и е невъзможно да удължите плододаването им. Но един прост трик може да ги събуди за нова вълна от сочни, хрупкави и вкусни и плодове. Важно е да знаете как правилно да ги наторите след 20 юли.
Торене на краставиците след 20 юли за удължаване на плододаването
Основната причина за спада в реколтата до края на юли е изтощението на растенията. Продължителното плододаване е изчерпало значително запасите от хранителни вещества в почвата.
Храстите често изглеждат уморени, листата стават по-светли и не се образуват нови завръзи. Растението се нуждае от бърза подкрепа, за да започне да цъфти отново. Ключът към успеха е правилното торене след 20 юли. То ще даде тласък на растежа на нови издънки и цветни пъпки. Идеалното решение е тор с преобладаване на калий и малко количество азот. Калият е необходим за образуването на здрави завръзи и плодове, а азотът ще подпомогне растежа на зеленината.
Тази грешка съсипва краставиците и доматите: Дори опитните градинари я правят
Един от ефективните и достъпни варианти е разтвор на урея, който се приготвя с 10 литра вода. В нея разтворете 1 супена лъжица урея и 1,5-2 супени лъжици калиев сулфат. Можете да използвате инфузия от дървесна пепел, богата на калий и микроелементи. За целта залейте чаша пепел с кофа гореща вода и оставете за един ден, като разбърквате от време на време. Преди поливането с този тор, лехата трябва да се полее обилно с чиста вода. Това ще предотврати евентуални изгаряния на корените от хранителния разтвор.
Торът се прилага в корена, като се използва приблизително 1 литър разтвор на възрастен храст. Постарайте се да не попадне концентрирана течност върху листата.
Пръскане на краставиците през юли: Ето какво трябва да знаете за него
2-3 дни след кореновото торене е полезно да се напръскат листата. За целта използвайте слаб разтвор на борна киселина (1-2 грама от веществото се разтварят в 10 литра вода). Може да използвате за пръскане и готов комплекс от микроелементи. Борът стимулира образуването на нови цветни пъпки и подобрява завръзването на плодовете. Пръскането се извършва рано сутрин или вечер при безветрено време.
Едновременно с торенето, премахвайте старите пожълтели листа в долната част на лозите. Това подобрява вентилацията и достъпа на светлина до младите филизи. Седмица след тази стимулация можете да забележите появата на свежи странични издънки с цветове. Скоро дългоочакваната втора вълна от плодове ще бъде факт.