Листата на чесъна няма да пожълтеят, ако ги поръсите с това

01 май 2025, 09:20 часа

Пожълтяване на листата на чесъна - това явление е доста често срещано по време на пролетното захлаждане, особено през периода, когато растенията се развиват активно и имат остра нужда от хранителни вещества, по-специално от азот. 

Торене на чесъна против пожълтяване на листата

Именно през пролетта, по време на интензивната фаза на растеж, чесънът се нуждае най-много от азотно торене. Изключително важно е обаче да не се закъснява: веднага щом започнат да се образуват стрели, прилагането на азот става опасно. Късното торене може да причини гниене на луковиците, свиване, намален капацитет за съхранение и повишена податливост към болести, включително фузариозно увяхване.

Пролетно засаждане на чесън - на каква дълбочина се прави 

На пръв поглед изглежда, че най-лесното нещо е да се подхранват растенията със селитра. Въпреки това, в студена почва нитратната форма на азота почти не се абсорбира от растенията. Освен това, по време на валежите, нитратите лесно се отмиват в подпочвените води, причинявайки вреда на околната среда. През пролетта използването на органична материя не винаги е оправдано, особено ако торът все още не е имал време да се разложи напълно. В този случай азотът също присъства главно под формата на нитрати, които остават недостъпни за растенията през хладния период.

Друг често срещан избор е уреята, но нейното приложение има своите ограничения. За да може азотът да стане достъпен от него, почвените микроорганизми трябва да са активни и те започват да работят само когато има достатъчно топлина. Междувременно, чесънът се нуждае от подхранване, дори въпреки ниските температури.

Торене на чесъна през пролетта: Каква е тайната на добрата реколта

 

Опитните градинари съветват да се използват амониеви форми на азот, по-специално амониев сулфат , през хладния пролетен сезон. Този азотно-серен тор действа ефективно при ниски температури и е особено полезен за култури, които имат повишена нужда от сяра, като чесън, лук, зеле и др.

Сред органичните продукти си струва да изберете тези, които съдържат хуминови и фулвинови киселини, които съдържат азот във форма, която лесно се абсорбира дори в студена почва.

Сред съвременните ефективни решения са подходящи универсалните минерални субстрати - те са идеални за пролетно подхранване. Те не само снабдяват растенията с необходимите хранителни вещества, но и стимулират активността на полезната почвена микрофлора. Тези торове съдържат всички основни елементи - азот, фосфор и калий - в балансирана форма, така че не са необходими допълнителни торове.

За да подхраните растенията, просто поръсете с 1 супена лъжица универсален минерален тор на квадратен метър площ и леко разрохкайте почвата. Това е най-добре да се направи по време на първото пролетно плевене, когато плевелите започнат да се появяват в лехите.

Този метод на грижа не само предотвратява пожълтяването на листата, но и полага солидна основа за здравословен растеж през целия сезон.

Чесън: Как опитите градинари го използват срещу вредители в градината

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес