Слънцето безмилостно нагрява балконите с южно изложение. Палещото обедно слънце е особено вредно за много балконски растения, които са изложени на риск от изгаряне без тента или чадър. Някои балконски растения обаче имат няколко трика, за да противодействат на слънчевите лъчи.
Още: 3 вечнозелени храста, които ще ви защитят от любопитните съседи
Кои цветя са подходящи за слънчев балкон
С достатъчно водоснабдяване, няколко балконски растения са идеални за слънчеви места. При здравеца, колкото повече часове слънцегреене имат, толкова повече цветове ще се развият.
Магическите камбанки, които често се продават като мини петунии, също са идеални за места с много слънце и след това блестят с обилни цветове. Петуниите също се нуждаят от много светлина – горещите, слънчеви летни дни не вредят на тези типични балконски цветя.
Капските маргаритки и тученица също са подходящи, тъй като са много лесни за грижи и могат да издържат добре на суша. Цветовете им обикновено се отварят само на слънце.
Още: 5-те най-красиви растения за балкона
Освен това, сортовете с многоцветни листа или сортовете с червена зеленина, например колеусът, показват великолепния си цвят на листата само когато има достатъчно слънчева светлина. Ако мястото им е твърде сенчесто, растенията с времето ще позеленеят и очарователната игра на цветовете ще избледнее. Затова се уверете, че сте избрали място, което е възможно най-светло.
Кои саксийни растения понасят слънчеви места
Сукуленти като ешевериите, които могат да съхраняват вода в дебелите си месести листа, понасят редовна суша . Но сукулентите не са по вкуса на всеки. По-подходящи са издръжливи, богато цъфтящи или впечатляващи саксийни растения за слънчеви тераси и балкони.
Още: 9 растения, които да засадите сега, за да скриете прецъфтелите пролетни цветя
Това, което би навредило на други растения в дългосрочен план, е част от програмата за благополучие на олеандъра - растението обича, когато чинийката му е пълна с вода през лятото. В Оптимално е, ако корените са хубаво мокри, но растението получава ярко слънце отгоре.
Средиземноморските билки може да не се хвалят с пищни цветове, но на слънчеви места те радват с приятните си аромати, а вие имате пресни витамини за кухнята. Храстовите маргаритки с изобилието си от цветове също се чувстват като у дома си под палещото слънце на балкона.
Ако, когато се сетите за слънце и топлина, веднага се сещате за палми, разбира се, можете да ги засадите в големи саксии. Подходящи са обаче само здрави палми от фурми или феникс. Тропическите кокосови палми се нуждаят от висока влажност, която не може да се намери на балкон.
Още: Защитете балкона си от птиците, които унищожават цветята
Как да се грижа за балконски растения на слънце
Балконските растения, които са на палещото слънце, се нуждаят от много вода всеки ден или дори два пъти на ден през горещото лято. Ако не ви се прави това или сте заети, по-добре е да засадите балконските си растения в специални сандъчета със съхранение на вода. Благодарение на вградения резервоар за вода, те правят здравец, петунии и други слънцепоклонници самодостатъчни в продължение на дни.
Дори най-топлоустойчивите саксийни растения могат да се нагреят твърде много в черни саксии. В черната саксия корените прегряват, стават мудни и след това, въпреки влажния субстрат, не могат да абсорбират никаква или твърде малко вода - те увяхват в саксията. Затова е най-добре да поставите саксиите на балкона си, така че саксиите да се засенчват взаимно.
Още: 5 лесни за отглеждане увивни растения за красив балкон
Съвети: Подхранвайте балконските си растения с пълноценна диета още от самото начало и смесете гранулиран тор с бавно освобождаване в субстрата за засаждане. За саксийни и установени саксийни растения има и дългосрочни торове, предлагани в течна форма: смесвате ги с водата за поливане и растенията са снабдени с тях за два месеца. Ако растящите растения показват признаци на дефицит под формата на светлозелени листа след няколко месеца, смесвайте малко течен тор във водата за поливане всяка седмица.
Правилната почва прави грижите за балконските растения още по-лесни
Саксиите са тесни и пространството е ограничено. Следователно, балконските растения са особено зависими от добър субстрат. Защото това изисква наистина упорита работа.
Задържане на вода и тор, бързото им връщане към корените, когато е необходимо, и винаги поддържане на добра форма – само висококачествени маркови продукти могат да направят това. Очевидно евтините продукти често разочароват през сезона. Почвата често се преовлажнява след дълги периоди на дъжд, пропадат, настъпва преовлажняване и гниене на корените.
Още: Край на гълъбите: Хитри начини да си върнете балкона