Пролетно засаждане на люляк - стъпка по стъпка

10 май 2025, 12:00 часа

Люлякът (Syringa vulgaris) е един от най-обичаните градински храсти. Неговият опияняващ аромат изпълва въздуха всяка пролет, а великолепните му цветове в нюанси на лилаво, розово и бяло радват окото. Тези зрелищни пролетно цъфтящи храсти са класика заради лесния си за отглеждане характер и очарователните си, ароматни цветове.

Как става размножаването на индийски люляк чрез резници?

Въпреки че цветовете са зашеметяващи през пролетта, през останалата част от годината люляковите храсти обикновено са незабележителни. Въпреки това, те са добри декорации на фона на градината. Те могат да създадат сянка около тераса или да осигурят уединение, когато са засадени като жив плет по периметъра на двора ви.

Ключът към отглеждането на страхотни люляци, които ще красят вашия пейзаж в продължение на много десетилетия, е правилната грижа. Нека да разгледаме как да отглеждате тези прекрасни храсти във вашата градина.

Още: Размножаването на люляк чрез резници

Сортове люляк

Обикновеният люляк ( Syringa vulgaris ) е този, който виждаме най-често и върху който ще се съсредоточим по-долу. Това е изправено растение, което расте доста голямо, обикновено около 2,5 м или повече, и цъфти през пролетта. Съществуват обаче различни сортове люляк , които варират от джуджести храсти до дървета, които могат да достигнат височина до 9 м.

За класически люляк, който цъфти по-дълго от старомодните сортове, нашите експерти по градинарство – и пеперуди – обичат люляка „Bloomerang Dark Purple“, който вече се предлага в магазина за градинарски ноу-хау. Неговите драматични виолетови цветове цъфтят отново с месеци, а не със седмици, както повечето сортове.

Люляците на Майер ( S. meyeri ) и манджурските люляци, известни още като корейски люляци ( S. pubescens subsp. patula ), са два по-малки сорта храстовидна форма. „Мис Ким“ е най-известният сорт манджурски люляк. Той е любим сред много градинари заради компактния си размер и нежните си лавандулови цветове.

Още: Защо НЕ трябва да откъсвате люляк?

Съществуват и дървесни люляци, като японския дървесен люляк ( S. reticulata ) и пекински люляк ( S. pekinensis ), които имат едри, кремаво бели цветове. В рамките на тези различни разновидности има множество култивари с различно време на цъфтеж и цветове, подходящи за всеки градински дизайн.

Грижа за люляк

Люляците са храсти, които не изискват много поддръжка. Грижата за тези храсти обикновено е минимална, освен редовното подрязване. Засаждането на люляци на правилното място, правилното им поливане и научаването как да се предотвратят често срещани вредители и болести също са ключови. Ще обсъдим как да направите всичко това, както и как да размножавате люляци и да изберете правилния сорт за вашия двор.

Как и кога да засаждаме люлякови храсти

Още: Може ли да засадите люляк близо до дома си?

Пролетта или есента е най-доброто време за засаждане и пресаждане на люлякови храсти . Поставете люляка с вертикално разперени корени в земята и направете дупката достатъчно дълбока и широка, за да ги побере. Ако засаждате повече от един люляков храст, раздалечете ги на поне 1,5 м един от друг, за да предотвратите пренаселеност, дори ако планирате да ги използвате като жив плет за уединение.

Защо листата на люляка се извиват?

Изберете място с обилно следобедно слънце и добре дренирана почва. Тъй като люляците предпочитат добър дренаж, препоръчва се засаждането на люлякови храсти на леко повдигнати места, когато е възможно.

След като засадите люляковите храсти, полейте ги обилно и добавете слой рохкав мулч. Поддържайте мулча достатъчно дебел, за да предпази от плевели и да задържа известно количество влага, но и достатъчно лек, за да не задържа твърде много.

Светлина

Още: Внесете това цвете у дома за Великден: ​​Ще донесе изобилие и щастие

Люляците растат разклонено и рядко, още повече при условия на слабо слънце. За най-добър цъфтеж и най-силен растеж, засадете люляците на пълно слънце или на място с поне шест часа слънчева светлина на ден.

Вода

Люляците имат умерени нужди от вода. Когато засаждате люляков храст за първи път, е важно да го поддържате влажен. През първата година поливайте, когато горният слой (6 см) почва е сух или около 6 см вода на седмица. Поливайте обилно, но за да помогнете за развитието на силни корени.

Нека цъфти: Защо не трябва да късате люляка?

По-старите, утвърдени растения могат да издържат на кратки периоди на суша, но най-добрият им растеж е при редовно поливане. Те обаче не обичат корените им да се премокрят.

Още: Съвет на хитрите градинари: Как да засадите люляк през пролетта

Температура и влажност

Люляците предпочитат температури от 16 до 24 градуса по време на вегетационния период. Но те се нуждаят от дълъг период на зимно охлаждане, за да се образуват цветни пъпки. Това е важна част от зимните грижи за люляците . Има няколко сорта люляци, които не издържат на ниски температури. 

Люляците не обичат висока влажност, а гъбичните заболявания могат да бъдат проблем на влажни места. Идеален е диапазон на относителна влажност под 60 процента.

Почва

Още: Люлякът ще цъфти като луд, ако направите това през март

Въпреки че люляците понасят различни видове почви, те предпочитат добре дренирана, богата на хумус почва с неутрално до алкално pH. Ако почвата ви е киселинна, добавете вар преди засаждане. Внесете компост в почвата, за да създадете подходящо място за засаждане на люляци. Отделете време, за да направите почвата точно това, от което растението се нуждае, преди засаждане, за да осигурите най-добрия старт на растежа на храста.

Люляците могат да отнемат доста време, за да се установят, и не обичат конкурентни растения наблизо. Не забравяйте да имате това предвид, когато избирате растения-компаньони за люляците .

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес