Лозата е податлива както на болести, така и на вредители, което налага своевременни и целенасочени грижи, включително профилактично и лечебно пръскане.
Основни болести, засягащи лозата
В умерено-континенталния климат, където условията се отличават с периоди на влага и променливи температури, лозите често стават жертва на гъбични заболявания. Сред най-често срещаните са:
Пухеста мана (Plasmopara viticola)
Най-сериозното гъбично заболяване по лозите. Развива се при температури над 20 °C в съчетание с висока влажност. Първите симптоми включват мазни, кафеникави петна от горната страна на листата и бяло-лилав налеп от долната.
Брашнеста мана (Uncinula necator)
Заболяване, което предпочита топъл, но сух климат и често засяга оранжерийни насаждения. Проявява се с тъмни петна по гроздовете, напукване на зърната и характерен мирис на мухъл.
Още: Ефективна защита на гроздето от сиво гниене (Botrytis cinerea)
Бяло гниене (Coniella diplodiella)
Появява се основно след механични наранявания, включително градушки или нападения от насекоми. Проявява се с потъмняване, изсъхване на гроздовете и кафяво оцветяване на леторастите.
Сиво гниене (Botrytis cinerea)
Развива се при топли и влажни лета. Засегнати са основно цветовете и плодовете, които загниват и се покриват със сиво плесеново покритие. Високата влажност благоприятства разпространението на болестта и върху листната маса.
Основни вредители по лозата
Лозата е подложена и на атаки от различни вредители, които увреждат както листата, така и плодовете:
Птици: Предпочитат зърната и причиняват значителни загуби от реколтата.
Оси и стършели: Пробиват обвивката на зърната, като създават вход за гъбични инфекции, особено бяло гниене.
Още: Как да защитим гроздето от оси и да предпазим реколтата
Други често срещани вредители включват:
Хмелов акар (Tetranychus spp.)
Малко паякообразно, което се храни със сока на листата, причинявайки тяхната деформация. Лесно се разпознава по фината паяжина, която оставя.
Ацидофилус (Lobesia botrana)
Гъсеници с медно-зелен цвят, дълги около 1 см, които изсмукват сока на растението. Възрастните индивиди са дребни пеперуди в кафяво-черна гама с размах на крилата около 2 см.
Филцови акари (Eriophyidae)
Микроскопични акари, които се хранят от долната страна на листата. В резултат се образуват мехурести изпъкналости от горната страна, покрити отдолу с кремообразен, лъскав налеп – т.нар. „филц“.
Подходящо време за третиране на лозата
Пръскането трябва да започне в началото на вегетационния период – обикновено в периода април–май. Тези ранни третирания имат превантивен характер и спомагат за укрепване на растението и повишаване на устойчивостта към инфекции.
Още: Ако неузрялото грозде загнива - ето как да го спасите
След началните третирания, лозата трябва да се наблюдава редовно. Май и юни са особено критични месеци, в които растението използва енергия за формиране на леторасти и цветове. При първи признаци на заболяване или нападение от вредители, трябва незабавно да се приложи подходяща защита. Честотата на пръскане обикновено е веднъж седмично при установена инфекция или повишен риск.
С какви препарати да пръскаме гроздето?
Химични средства:
Медни препарати: ефективни срещу гъбични заболявания като мана.
Серни препарати: използват се при брашнеста мана и като профилактика.
Натурални и екологични средства:
Растителни отвари и екстракти: от хвощ, коприва, чесън и лук, използвани при леки инфекции или като превантивна мярка.
Сапунени разтвори: ефективни срещу акари, паяжинообразуващи насекоми и гъсеници, без да натоварват околната среда.