Грижата за растенията е толкова сложна, че понякога може да е обезсърчително да се следи всичко. От избора на правилните растения за вашия район и подобряването на здравето на почвата до резитбата в точния момент, вероятно не желаете да добавите още нещо към постоянно нарастващия си списък със задачи за градинарство. Но ако забравите да торите, целият ви труд може да е напразен.
Как да разберете дали вашите растения се нуждаят от тор
Като общо правило, повечето растения за отглеждане на открито се нуждаят от поне две до четири подхранвания през годината, за да се представят най-добре. Едно в началото на пролетта за стимулиране на растежа, едно в началото на лятото за продължителен цъфтеж и плододаване и едно в края на лятото или началото на есента, за да се подготвят за период на покой или презимуване.
Въпреки това, в зависимост от обстоятелствата, някои сортове изискват малко повече грижа. Дешифрирането дали вашите растения се нуждаят от подхранване ще изисква малко детективска работа, но експертите казват, че има няколко признака, които можете да търсите, за да определите дали вашите растения се нуждаят от тор. Признаците включват:
- Почва с недостиг на хранителни вещества
Тази изчерпателна (и лесна!) проверка е чудесен начин да прецените здравето на почвата си, което е пряко свързано със здравето на вашето растение. Мислете за това като за ранно откриване, почвеният тест може да покаже недостатъци много преди да започнете да виждате физически симптоми, което ви позволява да се насочите към проблема, преди той да повлияе твърде много на здравето на вашето растение.
- Листа, които променят цвета си
Още: Цветята умират, а вие не знаете защо? Ето кой ги унищожава под носа ви
За много растения яркозелените листа са знак за жизнен, здрав екземпляр, така че всеки път, когато забележите необичайна промяна, можете да сте сигурни, че нещо не е наред. Жълтите листа, особено в по-старите, долни части на растението, често означават липса на азот.
- По-малко цветя или плодове от обикновено
Плодоносните и цъфтящите растения се нуждаят от допълнително хранене и могат да пострадат сериозно, ако хранителните им нужди не са задоволени. Важно е първо да се изключат проблеми с поливането или вредители, но ако те са под контрол, подхранването може да е точно това, от което се нуждаят вашите растения.
- Слаба коренова система
Още: Температурите скачат, а градината страда – спасението е по-лесно, отколкото си мислите
Въпреки че е един от по-трудните за разграничаване признаци, слабата коренова система може да е добър индикатор, че растението ви не получава необходимите хранителни вещества. Ако можете да хвърлите поглед към корените на растение, което се бори, опитайте се да прецените дали корените са тъмнокафяви, кашави или миризливи – всяко от тези неща показва основа, която може да има проблеми.
Как правилно да торите растението си
Торенето на растението ви би трябвало да е гарантиран начин за постигане на по-здравословен и по-плодоносен екземпляр, но ако го правите неправилно, може да се окажете в ситуация, в която ще се окажете в крайна сметка в компостната купчина.
Винаги четете етикета на тора и следвайте указанията. Нанасяйте тор рано сутрин или вечер, когато е по-хладно навън, върху влажна почва и полейте след нанасяне, за да помогнете за преместването на хранителните вещества до корените и да предотвратите изгарянето.
Още: Колтучене на доматите - 90% от хората го правят грешно
Гранулираните торове трябва да се смесят с почвата около основата на растението и след това да се полеят, докато течните торове могат да се смесят с вода и да се излеят върху почвата. Следвайте редовен график, но наблюдавайте реакцията на растението си.
Как да изберем правилния тор
Повечето торове са съставени от три основни хранителни вещества, често обозначени със съотношение „NPK“ на етикета: азот (N) за растеж на листата, фосфор (P) за сила на корените и цъфтеж и калий (K) за цялостно здраве и устойчивост.
Още: Сложете това около доматите и вижте какво ще се случи
Търсете органични торове, които осигуряват тези хранителни вещества по балансиран, бавно освобождаващ се начин, често заедно с богати на въглерод вещества и микроби, които подобряват почвения микробиом, което е от съществено значение за дългосрочното здраве на растенията и екосистемите.
Когато се съмнявате, експертите предлагат да започнете с балансиран NPK, като 4-4-4, и да прецените как реагират растенията ви, преди да направите корекции. Въпреки това, формулите с вторични хранителни вещества, микроелементи и полезни микроби могат да подобрят здравето на почвата и растението ви, осигурявайки трайна стойност.
Още: Нашествие в градината! 3 гениални начина да спасите растенията от колорадския бръмбар