Тези красиви цветя превръщат градината в пъстър оазис от началото на лятото до есента с очарователния си цъфтеж. Според експертите в този списък попадат пет вида многогодишни растения, които не само цъфтят дълго време, но имат и други предимства: привличат опрашители и отблъскват вредителите.
Ето кои са цветята, които не само радват с цъфтежа си цяло лято, но и отблъскват вредителите.
Цветята, които цъфтят цяло лято и прогонват вредителите от градината
Градински карамфил. Това многогодишно цвете е компактно по размер, но се отличава с широка гама от цветове, от бяло до розово и наситено червено. Карамфилите имат отличителен аромат и се съчетават добре с други растения в градината.
Цветя, които не е късно да засадите в градината през юли
Равнец. Растението е популярно сред градинарите благодарение на пастелно оцветените си съцветия - бели, розови, лилави. Равнецът е непретенциозен в грижите и изглежда добре с декоративни треви.
Здравец (Geranium). Многогодишно растение, подходящо както за отглеждане в цветни лехи, така и за саксии. През топлия сезон здравецът цъфти с розови, бели, лилави или сини цветове, а през зимата може да се държи на закрито заради декоративната си листна маса.
Рудбекия. Това растение цъфти до октомври. Жълтите цветове с тъмен център наподобяват миниатюрни слънчогледи. Рудбекията е устойчива на топлина и понася добре студеното време.
Котешка трева. Цвете с лилави цветове и ароматни листа. Както отбелязват експертите, котешката трева привлича пчели и пеперуди, а също така има приятен аромат, който може да се усети близо до верандата или място за почивка в градината.
Засадете тези 7 цветя през юли и ще се изумите от есенната красота в градината си
Визуално, котешката трева силно наподобява обикновената мента. Тревистото растение има сочни, леко влакнести стъбла със светлозелен цвят. Има и пухкави листа, които не се различават от листата на обикновената мента, която много хора добавят към чай. Растението е цъфтящо, но съцветията му не се отличават с декоративност. Миниатюрни цветове са събрани в метлица, разположена в самия връх на стъблото. Цветът може да варира, от бледорозово до светлолилаво.
Площта, засадена с котешка трева, изглежда красива, благодарение на мъхестото опушване на листата, нежния нюанс на съцветията и контраста между стъблата и листата (последните имат тъмен изумруден цвят).
Ако засадите това растение в лятната си вила или градината, не се изненадвайте, че котките станат ваши редовни гости. Ароматът на това растение привлича котките, стимулирайки отделянето на феромони.
Котешката трева трябва да се подрязва след всеки цъфтеж. Това ще помогне на вашата котешка трева да расте по-буйно, вместо да се изтяга нагоре като дърво. За подрязване използвайте градински ножици, с които отрязвате върха на растението, така че останалият ствол да е поне 10-15 см.
Отрязаната част може да се вкорени в саксии или да се изсуши и използва.
Прочетете също: 5 цветя, които можете да засеете през юли, за да цъфтят до есента