Божурите са красиви растения, които са популярни заради огромните си, ефектни цветове в началото на лятото. Освен това са сравнително лесни за отглеждане, стига да не се опитвате да ги местите. След като се установят, те не търпят да бъдат безпокоени и ще ви се отплатят, като не цъфтят няколко години. Поддържайте и другите им основни изисквания. Те обичат влажна, но добре дренирана почва, така че не забравяйте да ги поливате по време на горещи периоди.
Те също обичат да бъдат глезени, така че ако съществуващите ви растения се оказват малко мързеливи по отношение на цъфтежа, може да се наложи да ги наторите, заедно с последния ви божур, което също ще е от полза. Затова е добра идея да разберете как и кога да торите божурите, за да извлечете максимума от растенията си.
Как да торим божури
Още: Защо божурите увисват и как да го предотвратите
Дайте на божурите богата, плодородна почва и те ще процъфтяват и ще ви се отплатят с изобилие от цветове. За да стимулирате растежа, прилагайте универсален тор всяка година през пролетта. След това мулчирайте със слой градински компост или добре угнил оборски тор през есента, за да обогатите почвата, в която са засадени.
Как мравките помагат за буен цъфтеж на божурите?
„Торете божурите с тор с високо съдържание на калий, който е подходящ за силно развитие на цветовете, например в съотношение 5-10-5“, казва Бен Хилтън , основател на The Gardening Fix. „Или можете да приложите балансиран тор 10-10-10. Това гарантира, че вашите растения получават правилните нива на азот, фосфор и калий. Азотът насърчава растежа на листата, докато фосфорът и калият насърчават здравословното и жизнено производство на цветове.“
Защо божурът не цъфти и какво да направите?
Важно е също така да се прилага тор с бавно освобождаване, който ще продължи да осигурява хранителни вещества и да подхранва растението с течение на времето, според Бен. Това може да се постигне чрез използване на гранулирана тор, за разлика от течна. Ако използвате естествен тор от костно брашно или пилешки тор, можете да го прилагате през целия вегетационен период, без риск от прекомерно торене на вашите божурни растения.
Кога да торим божури
Още: Мит или реалност: Наистина ли мравките помагат на божурите?
Божурите трябва да се подхранват два пъти годишно. Първо, когато видите нови издънки през пролетта, но преди да започнат да се показват цветните пъпки, а след това отново през есента, за да изградите здрави корени на растението си преди зимата.
„Най-добре е да торите божурите в началото на пролетта, точно преди пъпките да започнат да набъбват“, казва Линдзи Хайланд от Urban Organic Yield. „През есента можете да добавите тор с компост или отлежал оборски тор, но избягвайте торове с високо съдържание на азот, за да не развиете твърде много вегетативен растеж и да не цъфтите.“
Първо полейте обилно почвата около растението. След като сте нанесли тор, като внимавате да не докосвате стъблата или листата на божура, полейте отново мястото, за да помогнете на хранителните вещества да попият в почвата.
Още: Какво трябва да направите с божурите след цъфтежа, за да имат още повече пъпки догодина
Следвайте пролетна и есенна рутина за торене през първите няколко години след засаждането на божур. След това можете да отслабнете, тъй като божурите се нуждаят от торене само на всеки три години или около това време, а ако наистина процъфтяват, можете да спрете напълно.