Всяка пролет можем да забележим красивите цветове на декоративната дюля Chaenomeles speciosa, която цъфти заедно с първите цветове, кокичетата, игликите и теменужките. Произхожда от Япония и Китай, а на европейския континент е донесена в края на 18 век.
Отглежда се под формата на дърво, което може да достигне височина до 3 м, или храст, висок от 1 до 2 м. Цветът на цветята може да бъде бял, червен, розов. Те имат диаметър от 3 до 4 см. Периодът на цъфтеж продължава 10 до 14 дни, започвайки в началото на март. Късните сортове цъфтят до юни. Клоните са с приятен червеникаво-кафяв цвят. Те най-често имат тръни. Плодът е малък, твърд и наподобява плодовете на истинска дюля.
Харесва слънчеви места
Още: Градина в сини нюанси: Растенията, които радват окото и успокояват душата
Засажда се като единично дърво или храст, както и като декоративен жив плет. Тръните му ще попречат на животните да преминат през него. Това е изключително фотофилно растение, изискващо слънчево място. В противен случай, то закърнява и образува по-малко цветове. Подхождат му южните позиции, защитени от вятъра. Устойчив е на ниски температури. От останалите видове понася ябълки и круши, но е най-добре да се засажда далеч от други дървета и храсти.
Засаждането се извършва през пролетта с разсад, който е на възраст от 3 до 5 години. Необходимо е да се изкопае дупка с дълбочина 80 см и диаметър 50 см. Подхождат му дренирани, киселинни до неутрални почви. Добавя се тор, за предпочитане органичен, като например хумус. Добре е да се добави дървесна пепел, защото е нужен калий. Когато заравяте засаден разсад, обърнете внимание на кореновата шийка . Трябва да е на нивото на земята.
Как да засадите ябълки от семената им
Подрязване
Подрязването не е необходимо, освен ако храстът не се подрязва с шпалир. Избягвайте силно подрязване, тъй като цъфтежът се случва върху стари издънки. След като пролетният цъфтеж приключи около април или май, подрежете страничните издънки до пет или шест листа. Отстранете всички мъртви, болни или повредени клони едновременно. Никога не подрязвайте клоните, докато цъфтят. Японската дюля ще образува издънки, които трябва да се отстранят незабавно.
Още: Топ 6 пролетни растения за повече енергия, баланс и късмет у дома
Размножаване на японска дюля
Японската дюля може да се размножава чрез резници от мека дървесина. Следвайте тези стъпки през юни и юли, когато храстът е в период на растеж.
Вземете резник от полузрял филиз с дължина около 15 до 20 сантиметра. Уверете се, че средната част е твърда, а основата е почти вдървена.
Отстранете долните листа, но оставете чифт листа отгоре.
Още: Жив плет готов след няколко часа? Възможно е с тези растения!
Потопете долната част на резника в хормон за вкореняване .
Добавете и навлажнете сместа за саксии от торф и перлит в малък контейнер и поставете резника.
Покрийте саксията с хлабава, прозрачна пластмасова торбичка и я поставете на ярка, но непряка светлина.
Веднага напръскайте резника.
Още: 5 красиви и лесни за отглеждане цветя, които ще преобразят вашата градина
Резникът трябва да се вкорени след около четири седмици.
Засадете резника на постоянно място на открито след около четири седмици преди появата на заплаха от замръзване и поливайте редовно.