В зеленчуковата градина през юли вече се пълнят кошниците с реколтата. Но освен прибирането на реколтата, има и друга работа за вършене. Продължете да четете, за да научите най-важните градинарски съвети за юли.
Още: 4 доказани начина да защитите доматите по време на горещата вълна
Боб: Последна възможност
Последната възможност за сеитба на храстовидния боб е в средата на юли, така че трябва да приложите този градинарски съвет своевременно. Растенията са идеална последваща култура след ранни картофи и алабаш. Избягвайте обаче лехи, които са били засадени с боб или грах миналата година .
Засейте боба в бразди с дълбочина от три до пет сантиметра и ги покрийте тънко с пръст. Веднага щом бобът покълне, затворете браздите.
Време за жътва в зеленчуковата градина
Морковите, засети през пролетта, се берат на връзки веднага щом корените достигнат типичния си размер. Тогава те са особено хрупкави и сладки, но съдържат по-малко ароматни етерични масла и могат да се съхраняват в хладилник само за кратко време - в идеалния случай без листа.
Още: Цвете или плевел? Изглежда невинно… докато не превземе всичко
Алабашът, репичките и ряпата не понасят добре летните горещини и често образуват дървесни или памукообразни клетки в сухи периоди. Те трябва да се берат и използват малко по-рано, отколкото твърде късно.
При целината също някои от луковиците се изкопават от земята сега, редовете се прореждат и малките, но много ароматни луковици, включително зелените части, се използват като зеленчуци за супа.
Приберете ранните картофи, когато е необходимо. Докато листата са все още зелени, грудките ще продължат да растат в почвата, увеличавайки добива. Не чакайте обаче листата да пожълтят, за да приберете реколтата, тъй като това ще доведе до загуба на свежия вкус на картофите.
Редовно окопавайте растенията и поддържайте лехата чиста от плевели. Едва когато листата окапят, трябва да прекопаете напълно редовете.
Посейте агнешка маруля и магданоз
Още: Засадете тези 7 цветя през юли и ще се изумите от есенната красота в градината си
Агнешката маруля изисква слънчево място и вирее във всяка не твърде суха, без плевели градинска почва. За есенната реколта посейте сортове с нежни листа като „Gala“ или „Favor“ сега; за презимуване на открито са подходящи само устойчиви на мухъл и мразоустойчиви сортове като „Vit“, „Verte de Cambrai“ или „Dutch Broad-Leaf“.
Важно: След като покриете семената, притиснете здраво почвата, за да се уверите, че семената са в контакт с почвата. След това полейте добре и поддържайте лехата равномерно влажна до покълване.
Магданозът покълва много бавно в хладно време. Сеитбата е най-добра през юли. Засейте на разстояние от 10 до 15 сантиметра един от друг, на дълбочина около един сантиметър, на частично засенчено място. Поддържайте лехата влажна през цялото време.
Посейте моркови за есенната реколта
Още: Картофите растат двойно повече, ако направите ТОВА навреме
Началото на юли е последната дата за сеитба на моркови. Семената покълват много по-бързо в топла почва, отколкото през пролетта, и образуват особено нежни корени. Най-добре е да сеете сортове с по-кратко време за покълване, като например „Милан“ или „Фин“.
Важно: Покрийте лехата с мрежа за растителна защита до края на август, тъй като през това време морковената муха все още търси място за снасяне на яйцата си.
Плодовете и зеленчуците също страдат от слънчево изгаряне
Много видове плодове, особено цариградско грозде и грозде, както и зеленчуци с тънка кора като чушки, се нуждаят от топлина, за да узреят, но са чувствителни към пряка слънчева светлина. При температури на въздуха над 30°C, плодовете от слънчевата страна могат да се нагреят до 50°C.
Още: 5 растения, които задължително трябва да засеете през юли
Щетите са особено сериозни, когато мекото време е последвано от период на екстремни горещини. Дебелокожите сладки чушки или доматите обикновено страдат само от кафяви, хлътнали петна, докато цариградското грозде и чери доматите практически се готвят на лозата. Руно, поставено по обяд, може да помогне.
Съвет: Покрийте почвата с тънък слой мулч, за да поддържате почвата около корените влажна и хладна.
Събиране, сушене и размножаване на билки
Докато повечето билки се берат малко преди цъфтежа, риганът и мащерката се берат, докато светлолилавите сенници не разцъфнат. Едва тогава листата развиват пълния си аромат и го запазват дори когато изсъхнат. Най-добре е да се събират в слънчева сутрин, след като нощната роса е изсъхнала.
Още: Подрежете тези 3 храста през юли и реколтата ще ви изненада
Подобрява вкуса, ако държите растенията сухи един или два дни преди прибиране на реколтата. За да изсушите билки като риган, можете да поставите клонките поотделно върху рамка, покрита с марля, или да окачите билките на малки снопчета на сенчесто и топло място, за да изсъхнат. След пет до седем дни можете да отстраните сухите листа и да ги съхранявате в буркани с винтова капачка.
Лавандулата, риганът и розмаринът вече могат лесно да се размножават чрез резници. За да направите това, отрежете леко вдървените върхове на леторастите, отстранете около половината от листата в долната част и ги поставете в саксии с песъчлив компост за саксии.
Още: 5 гениални начина да използвате старите вестници в градината
Грижа за патладжаните до прибиране на реколтата
При патладжаните отрежете върха на централния издънка веднага щом видите първите плодни пъпки. След това отрежете върховете на страничните издънки на около два до три листа над плода.
За да се гарантира, че плодовете узряват добре и не остават твърде малки, всяко растение трябва да има максимум пет странични издънки; всички останали се отрязват от главната издънка. Отрежете узрелите плодове с ножица на около два сантиметра от основата на стъблото, веднага щом напълно развият типичния за сорта цвят, но семената са все още бели отвътре.
Още: Лунен календар на градинарството за юли 2025 година
Прибиране и съхранение на лук
Все още често се препоръчва листата на зеления лук да се обръщат преди прибиране на реколтата, за да се насърчи узряването. Това обаче води до един вид принудително узряване на лука. В резултат на това той е по-труден за съхранение, често започва да гние отвътре или пониква преждевременно.
Изчакайте, докато тръбестите листа се огънат сами и пожълтят толкова много, че почти не се вижда зеленина. След това извадете лука от почвата с вила за копаене, разпръснете го в лехата и го оставете да изсъхне за около две седмици. Като алтернатива, можете да поставите лука на защитено от дъжд място върху дървени решетки или в плитки кутии на покрит балкон. Преди съхранение извийте сухите листа и увийте лука в мрежи или изплетете декоративни лучени плитки и ги съхранявайте в хладно, незамръзващо и проветриво помещение.
Още: Сочни и сладки: 5 сигурни знака, че смокините са готови за откъсване – не изпускайте момента
Окопаване на зеленчукови лехи
С мотика не само контролирате плевелите в зеленчуковите си лехи – редовното окопаване също така предпазва почвата от изсъхване. Инструментът разрушава фините водни канали в горния почвен слой, като по този начин намалява изпарението. Окопаването е най-добре да се извършва след продължителни валежи, когато почвата е абсорбирала особено голямо количество вода и повърхността е затлачена.
Поливайте компоста от време на време
За да предотвратите спирането на процеса на разлагане, трябва от време на време обилно да поливате компостната купчина по време на постоянно топло време. Винаги добавяйте добре нарязани растителни остатъци и друг органичен материал към компоста и разбърквайте добре материала.
Още: Деформирани краставици: Какво го причинява и как да си върнете идеалната реколта