След поредното злато, което златните ни момичета от художествената гимнастика „откриха“ наскоро в София, продължава и зашеметяващото „златно“ археологическо лято на специалистите от Националния исторически музей /НИМ/.
Още: Подаряват козунаци на пенсионери и хора в нужда утре, 17 април 2025
Още: Голямо благотворително събиране на капачки, стотинки и парични дарения
Екипът, ръководен от директора на НИМ доц. д-р Бони Петрунова, който проучва средновековния град Лютица край Ивайловград, Хасковско, намери първата златна монета на този обект. Това съобщиха от пресцентъра на НИМ.
Тя е от типа "Йоан ІІІ Дука Ватаци (1222- 1254)“ и е отнасяна към този никейски император, от период на интензивни златни и медни монетосечения, правени от венецианците в Константинопол. Монетите са използвани в този български град още от около 1215 г.
Още: Синоптиците на NOVA търсят дом на бездомни кучета
Още: НДК грейна в розово за старта на кампания за рак на гърдата
По-точната датировка на златната монета, според проф. Константин Дочев, е 1240-1260 г. Тя не е била в обращение дълго време, но е преминала през ръцете на няколко сарафи, което личи от графитите по нея.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Направете добро и се включете в кампанията "Великден за всяко дете"
Още: Събраха над 9300 лева за ремонт на църква с уникална архитектура
След като през юли тази година в Лютица бе открит печатът на императрица Йоланда Монфератска, сега намирането на златна монета в този средновековен град показва, че това място е богат извор на информация и богатства. И това е само първата златна монета, ще „изскочат“ вероятно и други.