“За съжаление, некачествените храни имат друга, много висока цена - цената на здравето”. Това заяви в интервю диетологът проф. Донка Байкова. С нея разговаряме за това дали инфлацията ще принуди производителите да влагат некачествени суровини в продуктите си с цел да задържат цените си ниски.
Още: Какво причинява коремните мазнини, които са най-трудни за сваляне
Още: Високо кръвно? Да го победим! Голям списък с хитри и народни билета срещу него
“Цените главоломно растат, но ние трябва да се съобразяваме с бюджетните ни възможности. Добре е да купуваме по-малки количества, но качествена храна. Разбира се, ежедневно трябва да консумираме млечни продукти, риба, яйца, зеленчуци, плодове и въглехидратните - картофи и бобови храни”, заяви още диетологът. На въпроса какво означават тези по-малки количества консумация, проф. Байкова уточни, че дневният прием на сирене е 50 гр., кашкавал - 40 гр., кисело мляко- 300 гр., една порция чисто месо - 120 гр. и то три пъти седмично.
Тази лучена отвара разрежда кръвта и намалява холестерола
“Хората могат да консумират риба, тъй като тя е изключително полезна, като това може да става три пъти седмично. По-евтин вариант е скумрия или пъстърва, цената им е ниска. Яйцата са много скъпи, почти два пъти скочи цената им, но това е най-ценната и балансирана храна за съвременния човек, и не би трябвало да се лишаваме от нея. Седмичният прием яйца за деца трябва да е 4-5 броя, а за нас, възрастните, по 3-4”, съветва още специалистът. На въпрос как можем да разберем кога дадена храна е некачествена, диетологът подчерта, че от 2010 г. имаме стандарт за млечните продукти /БДС/, които се правят от натурални суровини и нямат Е-добавки - тоест промишлени, технологични, и други такива, които биха предизвикали здравословни проблеми.
Още: Магнитните бури ви влиият неприятно? Открийте тук дали сте метеозависими - веднага ще ви стане ясно
Още: Какво се случва с тялото ни, когато приемем прекалено много парацетамол?
“Важно е да консумираме качествена храна. Нейното намаляване като количество няма да е фатално за организма ни, но искам да подчертая, че откъм месото е добре да се избягват колбасите и саламите“, допълва проф. Байкова. И напомня, че сезонните плодове и зеленчуци са с относително ниска цена, а и са отлични за здравето. „“Ряпа, алабаш, цвекло, и други такива – това ще ни помогне да се храним балансирано и по бюджета”, допълни още проф. Донка Байкова пред БГНЕС.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 8 витамина и минерала, които забавят стареенето на мозъка
Още: Офталмолог: За колко време обикновено минава конюнктивит?