Дивият чесън е едно най-полезните пролетни растения. Въпреки че е полезен в много отношения, при определени заболявания той тсва става противопоказан. Руският диетолог д-р Елена Соломатина посочва язвата и гастрита сред тези заболявания.
Още: 8 витамина и минерала, които забавят стареенето на мозъка
Още: Офталмолог: За колко време обикновено минава конюнктивит?
Заболявания, при които не трябва да се яде див чесън
Този зеленчук има широк спектър от полезни свойства, но някои хронични здравословни проблеми стават причина за отказ от консумацията му. Диетологът Соломатина споделя при какви заболявания е вредно да се яде. Специалистът уточнява, че растителният продукт е богат източник на оксалати – вещества, които са опасни при склонност към подагра, артрит, ревматизъм и камъни в бъбреците. Консумацията на див чесън и други продукти, съдържащи оксалати, провокира обостряне на тези заболявания.
В допълнение, дивият чесън може да навреди на благосъстоянието на хора със заболявания, които засягат лигавицата на храносмилателния тракт.
Сръбски учени: За здрав стомах яжте тази пролетна подправка
„Алицинът, който съдържа, може да раздразни лигавиците. Затова е по-добре да премахнете дивия чесън от диетата при язва, гастрит, колит, панкреатит, особено по време на обостряне на заболяването“, споделя Елена Соломатина.
Още: Напитката, която убива желанието за сладко
Още: Тайните на столетниците: 8 знака, които издават, че ще живеете много дълго
За тези, които могат да ядат див чесън, продуктът може да бъде отличен източник на много полезни компоненти за тялото - например антиоксиданти, които имат противовъзпалителен ефект и помагат за удължаване на младостта (лутеин, зеаксантин). Освен това дивият чесън доставя на организма бета-каротин, който се превръща във витамин А. Благодарение на него имунната система функционира по-добре и кожата се подмладява. Също така, употребата му има благоприятен ефект върху състоянието на кръвоносните съдове.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 7 лесни начина да балансирате хормоните си, за да се чувствате и изглеждате невероятно
Витамините А, Е, С, група В в състава на това растение се считат за витамини за красива кожа, млада коса и репродуктивно здраве.
„Благодарение на етеричното масло, както и на богатия състав от микроелементи – те са около 11 (желязо, цинк, мед, манган и др.), дивият чесън се препоръчва като средство за нормализиране на половата функция и повишаване на потентност при мъжете", обяснява експертът.
Чесън - как влияе на кръвната захар
Още: Лекар за вредата от алуминието фолио: Колко вредно е то?
Още: Диетолог: Кой и защо НЕ трябва да яде домати
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.