Чувството на необичайна болка след хранене може да е признак на диабет. Това заболяване засяга нервите, понякога тези, участващи в храносмилането, причинявайки дискомфорт или болка. Стабилизирането на нивата на кръвната захар помага за предотвратяване на тези често пренебрегвани симптоми.
Още: Мислите, че пиете витамините правилно? Прочетете, преди да е станало късно
Увреждане на нервите
Диабетът причинява някои добре познати симптоми като умора, сънливост, повишено отделяне на урина, силна жажда, сухота в устата, затруднена концентрация и др. Но хипергликемията, свързана с болестта, може да причини серия от химични промени в тялото, които променят нервите.
„Промяната може да варира от функционално увреждане (забавяне на електрическата проводимост) до структурно увреждане на нерва“, уточнява Френската федерация на диабетиците. Диабетът може да засегне два вида нерви: периферните нерви, които контролират мускулите и усещането на кожно ниво, и нервите на автономната нервна система, които контролират функционирането на вътрешните органи.
Още: Лятото може да ви докара цистит – вижте как да го избегнете
Това увреждане на автономните нерви може да повлияе и на функционирането на храносмилателните органи, което води до болка или дискомфорт след хранене. Например, невропатията може да забави изпразването на стомаха (гастропареза), причинявайки чувство на тежест, подуване на корема или коремна болка след хранене.
Невропатията може да причини различни нарушения, понякога съпроводени с болка. Тази болка може да се усети в долните крайници, храносмилателната система и пикочно-половата система. Промяната може да повлияе и на сърдечната честота и кръвното налягане (със замаяност при изправяне) или сексуалната активност (еректилна дисфункция, импотентност и др.).
Още: Край на стомашните киселини! Спасението е в тези 5 храни
„Особеността на диабетната невропатия е, че тя значително нарушава чувствителността към болка. При някои пациенти причинява ужасна болка при допир с обикновен чаршаф. При други, напротив, може да направи нараняването на крака безболезнено или усещането за изпотяване и ускоряването на сърдечната честота (например по време на хипогликемия) незабележими“, уточняват експертите.
Балансирайте кръвната захар
Ако се появи някой от тези симптоми, не се колебайте да се консултирате с Вашия лекар. „Съобщавайте за всеки сензорен дефицит, дори ако симптомите сякаш избледняват с времето! Защото промените в кръвната захар влияят на възприятието за болка. Вашият лекар ще може да проведе по-подробно търсене на признаците на заболяването, използвайки различни измервателни инструменти“, уточнява Френската федерация на диабетиците.
Още: Никой не ви казва това за омазнения черен дроб и сутрешната закуска
И накрая, имайте предвид, че балансирането на нивата на кръвната захар може да помогне за предотвратяване на невропатия. Последната е свързана с кръвната захар: стабилизирането ѝ помага за предотвратяване на симптоми.
Най-важното, което трябва да запомните
- Диабетът може да причини някои добре познати симптоми като умора, сънливост, повишено отделяне на урина и силна жажда.
- Той може също да доведе до диабетна невропатия.
- Тази промяна може да причини болка в различни части на тялото.
- Балансирането на нивата на кръвната захар помага за предотвратяване на тези усещания.
Информацията в тази статия има за цел да допълни, а не да замени съветите на Вашия лекар и няма за цел да обхване всички възможни употреби, предпазни мерки, взаимодействия или нежелани ефекти. Възможно е тази информация да не отговаря на специфичните ви здравословни особености. Ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.
Още: Спасение от подуването: 4 лесни начина да върнете лекотата в краката си