За кого чаят не е полезен

13000
За кого чаят не е полезен
Снимка: iStock/Guliver

Ако сте си мислили, че всеки човек може да пие чай, то сте в дълбока грешка. Макар отварата от билки да е изключително полезна, при някои хора може да обостри или направо да влоши определени заболявания, предаде БГНЕС.

Според руската диетоложка Аида Киримова има ползи и опасности от пиенето на всеки вид чай, а и е твърде погрешно да се разделят сортовете чай само на черен и зелен. Всяка билка или комбинация от билки може има собствени характеристики.

Онколог разказа какво провокира развитието на рак

В 95% от случаите причина за развитието на онкологични заболявания е хроничното възпаление. Това каза за РИА Новости онкологът Иван Кар...

Така например, според Каримова най-безопасният вид чай е "улун". Той съдържа много витамини, подобрява метаболизма, подпомага отслабването, и помага за изграждането на мускули. Но дори той, който се смята за най-безвреден, не трябва да бъде консумиран от хора с язва на храносмилателната система и гастрит.

При язва и гастрит, обаче, се препоръчва пиенето на друг вид чай - "пуер", отбелязва лекарят. Само този специфичен чай не повишава стомашната киселинност. Иначе, "пуер" помага при киселини, отравяния, колит, и има тонизиращи свойства. Обаче има и своите противопоказания - не трябва да се консумира при висока температура, глаукома, хипертония, уролитиаза /бъбречно-каменна болест - бел. ред./, атеросклероза, сърдечно-съдови заболявания, бъбречни заболявания, както и от бременни жени и от деца под тригодишна възраст. Диетоложката съветва и приготвянето на чая "пуер" да не продължава по-дълго от препоръчаното време, защото може да стане опасен за здравето.

Традициите за производство на този вид чай са на повече от 800 години в Китай. Напитката се получава от чаени растения с необичайно големи листа, чиято височина надхвърля 30 метра. Първоначално зелени чайове от пролетната реколта се обработват на пара заедно със специални гъбични култури, след което се пресоват на малки формички. След това чайовете в тази им форма се складират на хладно за няколко месеца, дори години.

Червеният чай (най-често от хибискус) също има както полезни, така и вредни свойства. При правилен прием нормализира метаболизма и подобрява имунитета. Но хибискусът не трябва да се консумира от хора с язва на стомаха и дванадесетопръстника, умерена и тежка атеросклероза, и при безсъние. Също така червеният чай може да бъде вреден, ако не бъде спазен температурният режим при приготвянето му - твърде горещата напитка от хибискус разрушава тъканите на лигавицата, а студеният чай пък провокира производството на слуз в стомашно-чревния тракт. Така че чаят от хибискус може да се пие само приятно топъл - ако е горещ, може да предизвика мигрена и раздразнителност.

Фрешовете крият опасности

Диетолозите нееднократно ни убеждават в ползата от консумацията на прясно изцедени сокове. Те обаче може да се окажат вредни за организ...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЗДРАВЕ:

Отрицателни последици: Какво се случва, ако не ядете мазнини

Може ли да се ядат ягоди при диабет

Лекар: Ако имате диабет, НЕ яжте тези плодове

Закуската, която ще ви подмлади

Лекар: Тази фраза издава началото на деменция

Експерти: Тези 9 храни пречистват кръвоносните съдове

Лекари: Тези 2 симптома може да са ранен признак на Паркинсон

Очите ви сълзят без причина: Ето какво може да го предизвиква

Тези напитки водят до проблеми със сърцето и висок холестерол

Важна информация за коклюша: Опасен и силно заразен

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com