Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ангел Кунчев тревожно: Има риск от морбили в България

22 декември 2023, 13:58 часа • 1533 прочитания

Има риск от разпространение на морбили в България заради непълен обхват с ваксината, каза пред журналисти в Министерството на здравеопазването главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев.

Няма 95% ваксинирани

По думите му ваксиналното покритие в страната ни с първа доза срещу морбили, паротит и рубеола е 91,2%, а с втора доза – 87,2%, което е по-ниско от желаните 95%.

Още: Драстичен ръст на болните от морбили деца, а България е далеч от минимума имунизирани

Припомняме ви, че на 5 декември тази година Румъния обяви национална епидемия от морбили, като сега там има около 2500 случая на заболели от морбили, а едно дете е починало.

"Покритието срещу морбили в Румъния е ниско за първа доза, а за втора доза е още по-ниско и няма начин да не възникне епидемия", разясни ситуацията в северната ни съседка д-р Кунчев.

Разпространение в Европа

В ЕС са открити 1453 случая на морбили, като освен в Румъния, няколкостотин болни има и в Австрия, Франция и Германия, добави д-р Кунчев.

Още: Епидемия от дребна шарка в Румъния

"Има откъде да дойде морбили и в България, особено заради предстоящите пътувания в почивните дни", допълни той.

Морбили е най-заразното от всички заболявания и рискът някой неиумнизиран да се разболее е 96 на сто, сподели експертът.

"Последиците от морбили са сериозни и заболяването буквано изтрива имунната памет", добави той.

По думите му дори година след боледуване от морбили децата не са имунокомпетентни към какъвто и да било вирус и са много податливи към заразяване.

Още: Няма епидемична опасност от морбили в България

Той припомни, че в България преди години е имало епидемия от морбили – заразените са били 22 хиляди, а 22-ма са починали.

Повишена заболеваемост от грип

Доктор Кунчев обяви още, че данните за разпространение на грип показват, че заболеваемостта ще се повишава.

"Следващите две седмици се очаква срив, който се случва всяка година, тъй като по време на празнични дни хората не ходят на лекар. Наясно сме с този феномен, знаем, че трябва да изтече една работна седмица, което означава, че в първата десетдневка на януари ще има коректни данни, каза още той. И сега се установява по-често вируса на ковид, отколкото на грип, но натиск върху здравната система няма, лечение е осигурено за всички нуждаещи се", увери той.

Според него след ковид пандемията има "отрезвяване" и връщане към здравия разум, което започва да се отразява дори на изпълнението на имунизационния календар, каза още той и посочи, че започва възстановяване на доверието към ваксините.

"Дали сме възможност на хората да се ваксинират срещу грип дори и през януари, тъй като целта ни е да подготвим организма срещу очакваните епидемични щамове", посочи още доц. Кунчев.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес