До 40% от населението у нас са носители на менингококова инфекция

3195
До 40% от населението у нас са носители на менингококова инфекция
Снимка: iStock

До 40% от населението у нас са здрави носители на менингококова инфекция, без дори да подозират за това, сочат инфекционисти. Менингоковата инфекция често започва със симптоми, подобни на настинката и грипа. Това, което я отличава, е силното главоболие и раздразнението от светлината, предава Нова телевизия.

Менингококите са само един от типовете бактерии, които могат да доведат до менингит. Оказва се, че голяма част от хората могат да ги носят, без да има симптоми, но същевременно с това да заразяват останалите. Това, което обясниха специалисти, е, че заболяването може да протече при малките деца, кърмачетата, новородените и децата в детските градини, както и при възрастни над 60 години. При съмнение за контакт с болен от менингит, незабавно трябва да се направи тест.

Менингит – симптоми, предпазване, опасности

Менингитът е опасно заболяване, засягащо меките мозъчни обвивки на главния и гръбначния мозък. Причинителите на менингит могат да бъдат...

От 2011 г. у нас има ваксини срещу менингит, те обаче не са задължителни. Според епидемиолози този случай отваря дискусията за това дали не трябва да се преосмисли имунизационният календар. „Много е характерна триадата висока температура, силно главоболие, което се засилва при движение, и повръщане. Детето изведнъж повръща рязко. Светлината също започва да ги дразни. Инфекцията се предава по въздушно-капков път. С кихане, кашляне, през сълзите може да се отдели”, обяснява епидемиологът д-р Христиана Бацелова.

До 40% от населението обаче са здрави носители на инфекцията, които могат да я предадат, без дори да предполагат. „Представлява айсберговия феномен. Имаме много малко болни със симптоми. Тази част от айсберга, която е под нивото на водата , това е огромното количество здрави носители. Смята се, че на един болен се пада между 1800 и 2000 здрави заразоносители в обществото”, обясни д-р Бацелова. Заразяването обаче не става толкова лесно. Затова и повод за паника няма - обяснява педиатърът Пламен Масларски. Не се наблюдава често, той е обикновено на взривове. В този случай може да има носителство на менингокок, но това не са болни хора. Когато не е развита клинична картина, при приемане на антибиотик профилактично - рискът е нулев”, посочи той.

Най-сигурната превенция остава ваксината, категорични са лекари и епидемиолози. У нас са налични 2 вида - за менингит "А" и за "Ц" „Ваксинираните не са разболяват, но и предпазват останалите. Повечето родители са информирани и голям процент се интересуват”, казва педиатърът. Ваксината обаче не е задължителна. А според епидемиолози включването ѝ в имунизационния календар би помогнало да се предотвратят случаи като този в детската ясла.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:

Коронавирусът в България: За поредно денонощие няма регистрирани смъртни случаи

Експерт: Има бум на коклюш, но ваксинираните го изкарват по-леко

Симидчиев за НЗОК: ГЕРБ овладява напълно здравеопазването

Пред епидемия от коклюш ли е страната ни и кои са най-застрашени: Отговорите от Ангел Кунчев

Бебета в България са починали от коклюш

5400 лева струва фиктивната операция на жената в Бургас

Коронавирусът в България: Едва 2 са новите случаи за денонощие

Депутатите одобриха Националната здравна стратегия до 2030 г.

След сигнал: „Медицински надзор“ проверява частна болница в Бургас

Само на хартия: Жена се оплака от фиктивна операция в Бургас

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com