Жалбата на никому неизвестната фирма "Уилинк" срещу решението да се достави медицински хеликоптер на лизинг е оставена от ВАС без разглеждане.
Още: След протестите: Кабинетът задели 40 милиона лева за психиатричната помощ
Още: Не знаете дали имате ваксина, проверете в е-Здраве
Въпреки това обаче, тя фатално забави поръчката. Междувременно бе закрито държавното дружество "България Хели Мед Сървиз" ЕАД, което е неин възложител, и то няма как да я довърши. Към днешна дата фирмата е в процедура по ликвидация.
Видно от решението на Върховния административен съд, което подлежи на обжалване, на "Уилинк" са били дадени указания да представи частна жалба, преподписана от адвокат или юрисконсулт с приложено пълномощно. Крайният срок за това е бил на 23-ти февруари и условието не е изпълнено. Ден по-рано Министерският съвет реши да прекрати дейността на "България Хели Мед Сървиз".
Ръководителят на създадената от редовното правителство компания специално с дейност осъществяване на медицинска помощ по въздух – Георги Гвоздейков, написа в профила си, че съвсем очаквано Върховният административен съд е приключил сагата с тази жалба в тяхна полза, в полза на обществото.
Още: Кантарджиев със съвети какво да правим, ако ни ухапе кърлеж
Още: Здравният министър: Включваме нови ваксини в имунизационния календар
„И какво от това?! Други решиха да ни няма, защото не бяхме удобни! В петък, 10 март 2023 г., можехме да подпишем договора за доставка на хеликоптера, оборудван за HEMS и спасяване на човешки животи!“, допълва Гвоздейков, който е кандидат-депутат на ПП-ДБ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вкарват повече информация в здравните ни досиета
Още: Доц. Кунчев: Бездомните кучета са "такситата" на кърлежите
Всъщност вече да се подпише договор за тази доставка на 10-ти март е невъзможно. Причина за това е, че е нужно технологично време за рестартиране на поръчката, спряна а 25-ти януари. Освен това работата на комисията по избор на изпълнител още далеч не е приключила. Ценовите оферти на двамата участника – „Еър Транспорт Трейдинг“ и „Хеливенчъ ФТО“, преди спирането на поръчката не са отворени. Това трябваше да се направи, после да се изработят протоколите, да се избере изпълнител, което решение също подлежи на обжалване.
При всички случаи обаче Гвоздейков изглежда беше прав за едно – че тази жалба на "Уилинк" е саботаж, за да не се осигури медицински хеликоптер.