От години държавата неглижира проблемите в здравеопазването. Липсва адекватна държавна политика по отношение планирането на броя необходимите лекари. Това коментира пред Нова телевизия общопрактикуващият лекар д-р Мирослав Спасов.
Още: Д-р Миндов: В момента 200 000 лекари не достигат в Европа
Още: След три години пауза: Отново костно-мозъчни трансплантации на деца в ИСУЛ
Според него към момента електронното здравеопазване в този му вид е „пълен провал”. „Получават се и куриозни случаи. След като не се открие номерът на направлението, пациентът се кара да доплаща. При което топката отново се връща при нас”, обясни Спасов.
По думите му има негови колеги, които се затрудняват да работят със софтуера. Големият проблем обаче бил със софтуерната разработка на електронното здравеопазване. „Имах случай с пациент, пратен за консултация с психиатър. От ДКЦ ми се обадиха с питане - защо е издадено направление за психолог, на каквото ние нямаме право”, добави той.
„От години се знае за проблема със застаряващите общопрактикуващи лекари, доболнични и болнични специалисти. За мен е логично държавата да каже от колко общопрактикуващи лекари има нужда”, подчерта той.
Още: Млади лекари сред срещата в парламента: Не спираме с протестите, но сме оптимистично настроени
Още: Родилното отделение в Перник е пред затваряне
Спасов засегна и друг проблем - напускащите България хора, които се обучават за медицински специалисти в страната. „Колега беше качил своя фиш за заплата в Националната кардиологична болница. 759 лв. за специализант. Какво може да прави този колега?”, попита медикът, според когото има неадекватно финансиране на здравеопазването.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Лекарите не са "стока", която може да се подменя": Д-р Брънзалов към Тошко Йорданов
Още: Тошко Йорданов върти и суче, но пак повтори, че бъдещите лекари искат много пари
Още: Коронавирусът в България: Над 12% от пробите са положителни