Смъртността от COVID-19 ще скача с 50 до 100% следващите 2 седмици. Нареждаме се на първо място по този показател в света на милион население в момента, което е просто ужасяваща тенденция. В момента, човек да почине от COVID - ние сме мястото, на което е най-вероятно това да се случи според статистиката. Това заяви пред btv математикът и експерт по управление на кризи Петър Велков.
Още: "Емоциите у дома. Това е отношение": Д-р Ненков към Тошко Йорданов
Още: Медицинският хеликоптер транспортира до Пловдив мъж, пострадал край връх Голям Купен
"За съжаление, всички прогнози, които дадохме се сбъдват, защото те се базират на данни и на науката. Никой не може да избяга от науката. Казахме първо, че ще минем 100 смъртни случая на ден и ще гоним вече 200 случая. Но зависи и колко от тях ще можем да регистрираме. В момента смъртните случаи от COVID-19 реално са над 200, защото има и смъртни случаи , които не са регистрирани. Това показва и НСИ статистиката – 1800 души повече са починали през последните 2 седмици в сравнение с починалите средните данни за последните 5 години. НСИ данните са последните 2 седмици ретроспективните. Нормалното отклонение е между 5 и 10% , като имате предвид, че НСИ не отчита намаляването на населението, обясни Велков.
"Сега скачаме с над 50-70% нагоре, което е умопомрачително високи стойности. Следващите две седмици ще скочи смъртността с още 50%, и тъй като тогава ще е смъртността от предната седмица – която е рекордна на смъртността от COVID,а тази седмица ще е нов рекорд от смъртност от COVID.", прогнозира той.
Пред крах ли е здравната ни система?
Още: Плажът се превърна в спешно отделение: Лекар спаси мъж от клинична смърт (СНИМКА)
Още: Д-р Миндов: В момента 200 000 лекари не достигат в Европа
"Една от основните причини навсякъде по света да се вземат твърди мерки е заради невъзможността на системите да поемат дифузно експоненциално нарастване на случаите на коронавирус, което води до смъртност от всякакви заболявания.", обясни още Велков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След три години пауза: Отново костно-мозъчни трансплантации на деца в ИСУЛ
Още: Млади лекари сред срещата в парламента: Не спираме с протестите, но сме оптимистично настроени
Във всички държави, където има затваряне, до 14-28 дни има намаляване на хоспитализацията и по-късно се отчита и по-малък брой на починалите, каза той. И подчерта, че митът, че в Швеция няма мерки не е факт. Изтъкна, че там самосъзнанието е друго и макар да няма локдауни хората ходят с маски и ограничават контактите си.
Важно е предложените мерки да се вземат като решение - те са на абсолютния минимум като реакция на държавата, смята Велков. "Много е важно обаче как ще ги приложим, защото ние като общество решим, че ще ги заобиколим и ще си правим тайни партита, ще направим така, че няма да има ефект от тях. А ефект ще има след 14 до 28 дни. Смъртността ще продължава да расте в следващите поне 14-21 дни", предупреди той.
"Хиляди животи бяха загубени, поне 50% от смъртните случаи можеше да бъдат спасени. Ние загубихме хиляди животи заради ненавременно взимане на мерките", отбеляза Велков, подчертавайки, че това е пропусната реакция от страна на държавата през лятото.
Още: Родилното отделение в Перник е пред затваряне
Още: "Лекарите не са "стока", която може да се подменя": Д-р Брънзалов към Тошко Йорданов