"Вероятно Омикрон не е далеч от нашите граници, но няма засега доказан случай в България, въпреки че се прави насочено изследване на 500 до 800 проби на седмица". Това заяви по БНР проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Още: След протестите: Кабинетът задели 40 милиона лева за психиатричната помощ
Още: Не знаете дали имате ваксина, проверете в е-Здраве
Тя обясни, че за този нов вариант на коронавируса се знае, че изведнъж тръгва с множество мутации, затова се предполага, че се е появил от продължително съществуване на вируса в лица с имунен дефицит.
"Основното притеснение е, че е много по-заразен от Делта варианта и го измести, за разлика от други варианти, които нямаха потенциал да се разпространяват и останаха минимални бройки в света. Омикрон тръгва с висок потенциал за разпространение, но съвсем не знаем дали ще бъде тежка клиничната картина на протичане - напротив, към момента данните са за сравнително леки симптоми. това са данните както от Европа, за внесените случаи, така и от ЮАР - за случаите, които има там".
Проф. Христова беше категорична, че основната мярка, която страната ни трябва да предприеме, е затягане на граничния контрол.
Още: Кантарджиев със съвети какво да правим, ако ни ухапе кърлеж
Още: Здравният министър: Включваме нови ваксини в имунизационния календар
"Дори с намалена ефективност, ваксините ще действат", подчерта тя и добави, че със сигурност ще има следваща вълна на заболеваемост от Covid-19:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вкарват повече информация в здравните ни досиета
Още: Доц. Кунчев: Бездомните кучета са "такситата" на кърлежите
"Излизаме от вълната на Делта варианта, но въпрос на съзнание и затягане на мерките е колко дълъг ще е промеждутъкът между двете вълни".