Не може да кажем категорично, че БЦЖ помага срещу COVID-19, може да кажем след известно време. Има тези, че живите ваксини помагат и тренират неспецифичния имунитет т.е. за кратко време след ваксиниране човек е относително по-невъзприемчив към всякакви вируси. Спорно е доколко този ефект продължава години напред – сигурно е, че трае 1-2-3 месеца.Това каза пулмологът д-р Велизар Шиваров пред БНТ.
Още: Д-р Миндов: В момента 200 000 лекари не достигат в Европа
Още: След три години пауза: Отново костно-мозъчни трансплантации на деца в ИСУЛ
Шиваров поясни, че изследвания на неспецифичния имунитет са правени с цел да бъдат убедени общества, където няма ваксинално покритие, да приемат важни ваксини срещу болести, които са били и са бич за човечеството.
Що се отнася до новата руска ваксина, Шиваров коментира, че международната практика е за нови научни постижения да има регистрация в международна база данни и след това да бъдат обявени данни за клиничното изпитание на руската ваксина. По думите му, той не е намерил повече данни за руската ваксина, освен проучване върху 18 души за клинична фаза 1.
Ако нямахме ваксини, нямаше да се опитваме да лекуваме дегенеративни заболявания като рака, каза Шиваров, който беше категоричен, че засега не може да поръчаме ваксина.
Още: Млади лекари сред срещата в парламента: Не спираме с протестите, но сме оптимистично настроени
Още: Родилното отделение в Перник е пред затваряне
Във видеоинтервю за Actualno.com, което предстои да бъде публикувано по-късно днес (14 август), друг пулмолог – д-р Александър Симидчиев, коментира, че по отношение на руската ваксина са известни клинични изпитания върху военни, а това е твърде малка обществено-социална извадка. Той каза и, че Русия има много силна вирусологична школа, но тя е насочена на първо място към ефективността на ваксините, т.е. не на първо място към безопасността.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Лекарите не са "стока", която може да се подменя": Д-р Брънзалов към Тошко Йорданов
Още: Тошко Йорданов върти и суче, но пак повтори, че бъдещите лекари искат много пари
Същевременно д-р Шиваров заяви, че може да има по-невъзприемчиви към COVID-19 хора, но може да има и друго – много хора да карат тежко болестта заради определен имунитет. Той цитира проучване в две семейства на Запад, където са открити дефицити в генома на тези хора – дефицит в ген, който отговаря за разпознаването на вируси. При тези семейства има един смъртен случай – на млад човек, унаследил т.нар. дефектен ген от майка си.
Още: "Без традиционната актуализация в полунощ на данните за коронавируса в България, картината по света"