Увеличава се броят на делата за лекарски грешки

2433
Увеличава се броят на делата за лекарски грешки
Снимка: Pixabay

Нараства броят на делата, заведени за лекарски грешки, но в България няма регистър на нежеланите събития в лечебните заведения. Това каза адвокат Мария Шаркова.

От 240 заведени дела, изследвани от Шаркова, - 18% са висящи, 51% са отхвърлени, а 31% са уважени, т.е. доказана е допусната грешка в лечението. 42 на сто е процентът на делата, в които са основателни исковете за причинена смърт.

Доц. д-р Н. Янев: Трябва да обединим усилия, така че за всички да се случи най-доброто

На 19 октомври за "Лекар на годината" за 2017 г. бе обявен доц. Д-р Николай Янев, който извърши първата у нас операция с използването ...

Най-много дела се водят срещу хирурзи, на второ място са АГ специалистите, следват ортопедите, травматолозите и специалистите по дентална медицина. По-рядко има оплаквания от лекарите по вътрешни болести, педиатрия и анестезиологията, уточни още Шаркова.

По думите ѝ, повечето дела се дължат на по-голямата информираност на хората, както и на нарастващото недоверие между лекар и пациент. Най-честата причина за завеждане на дело е поставянето на неправилна диагноза, а по-рядко хората търсят правата си заради отказ от лечение или ненужно извършена медицинска манипулация. 

35% от делата се завеждат заради лоша комуникация. Това са случаи, в които пациентът не е получил адекватна информация, не е получил адекватно отношение. Но сме склонни да тълкуваме някои действия на лекарите погрешно, когато сме в тежка ситуация, поясни още Шаркова пред БНТ.

Тя уточни, че лекарите са изключително натоварени заради проблемите и напрежението, което възниква, има и бърнаут синдром, не се учат в университетите как да съобщават лоши новини, как да  обясняват... много са факторите. Тази комуникация липсва. Във ВМА започна курс по комуникация и това е едно добро начало, каза още адвокатът.

Експерти предупреждават за спешна липса на педиатри у нас

Българското здравеопазване има спешна липсва на педиатри. Това стана ясно по време на кръгла маса в НС за проблемите на детското здраве...

"В делата, които съм изследвала, има оплаквания за непредоставяне на медицинска документация и се надявам, че с въвеждането на електронното здравеопазване ще се задължат лечебните заведения да изготвят електронни здравни досиета, а не да се пише на хартия, за да може пациентът да е активен субект в своето лечение. Трябва да има възможност и за регистриране на нежеланите събития", обясни още адв. Шаркова.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:

Ангел Кунчев: Доста близо сме до епидемия от коклюш

Без неваксинирани за коклюш деца в училище: Здравният министър отговори

Онлайн обучение заради коклюш - по преценка на директора

Поставят първата ваксина срещу коклюш при бебетата по-рано

Държавата да се раздвижи и да подсигури ваксини: Личен лекар за завръщането на коклюша

Очаква ли ни национална епидемия от коклюш?

Коронавирусът в България: Само в 3 области има открити нови случаи

Доц. Мангъров: Бременните жени може да се ваксинират срещу коклюш

Депутати предлагат забрана за пушене на закрито за всички устройства

Още четири случая на коклюш в Бургас

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com