Антиперспирантите, които използваме за да потискаме потта, могат да предизвикат още по-лоша миризма, като увеличат броя на виновните за тях бактерии, съобщи "Хъфингтън пост". Целта на антиперспирантите и дезодорантите е да променят микробиома, населяващ подмишниците ни.
Още: 115-годишна жена стана официално най-възрастният човек на земята. Преживява коронавирус на 110
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
Те наистина водят до намаляване на бактериите, но съставът им се променя, като се увеличават именно произвеждащите лоша миризма актинобактерии.
В изследването на университета на Гент са участвали осем здрави жени и мъже на възраст от 23 до 29 години. Те е трябвало да не използват дезодоранти и антиперспиранти един месец, като преди и през този период учените са наблюдавали популацията в подмишниците им.
Резултатите показват значими промени в микробиома при въвеждането или спирането на дезодоранти и антиперспиранти, като с антиперпирантите се увеличават миризливите бактерии. При дезодорантите този проблем е бил по-малък.
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
Други учени обаче предупреждават, че обхватът на изследването е твърде малък за категорични изводи. Освен това миризма предизвикват не самите бактерии, а потта, а ролята на антиперспирантите е да я предотвратят.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна