Физици разкриват как да не плачем, когато режем лук

19 май 2025, 22:52 часа • 541 | прочитания

Предложенията за избягване на ужасяващите сълзи от лук в кухнята са многобройни - от замразяването му, през рязането му под вода, до използването на специални очила и дори натъпкване на хляб в устата преди това. Но какво казва науката за това как да избегнете следващата си среща с лука невредими? Според екип от физици от университета "Корнел" всичко зависи от остротата на избрания от вас нож и скоростта на рязане. Техните открития са изложени в предварително отпечатано изследване - и дори включват малка гилотина за лук.

Снимка: iStock

Още: Пържене на лук: Сложете това в тигана и ще забравите за лошата миризма

Лукът е бил основен продукт в селското стопанство още от поне 3000 г. пр. н. е. Древните египтяни всъщност са го почитали като символ на вечността заради концентричните му вътрешни слоеве и са поставяли зеленчука в гробниците на фараоните. Освен духовната си употреба лукът има и много ясни ползи за здравето и медицината, особено що се отнася до хранителните, антиоксидантните и антибактериалните му свойства.

Но след повече от пет милиона години употреба по света остава фактът, че едно съединение на лука в частност все още представлява проблем за очите ни: син-пропанетил-S-оксид. Химикалът се отделя в богатия на сяра сок, който придружава нарязването на зеленчука на кубчета, след което се разпространява във въздуха и в крайна сметка влиза в контакт със слъзните канали.

Как да режем лука, за да не ни люти на очите

За да проверят динамиката на тези аерозоли и как най-добре да ги избегнат, изследователите от "Корнел" създават малка гилотина, оборудвана с различни стоманени остриета, след което покриват четвъртинки лук с черна спрей боя. Това не е с цел да се създаде по-траурно настроение в лабораторията, а за да се помогне на екипа да проследи деформацията на лука спрямо разликите в острието. След като използват електронен микроскоп, за да измерят ширината на върха на острието (която варира между 5 и 200 милиметра), те започват да режат със скорост между 0,4 и 2 метра в секунда.

Още: Какви са изненадващите ползи на сълзите за здравето

Снимка: iStock

Записите им ясно показват, че по-острите остриета предлагат по-малко капки. Колкото по-тъпо е острието, толкова повече е склонно да огъва кожата на лука преди рязане. Тези забавяния натрупват енергия, която създава налягане в зеленчука преди окончателното му разрязване, което води до по-експлозивно освобождаване на сок. В някои случаи аерозолните частици достигат скорост от около 43 метра в секунда. За да се влошат още повече нещата, тези капчици се раздробяват, докато летят във въздуха, за да създадат още по-разпръсната мъгла.

Тъпите ножове могат да бъдат толкова неприятни, че дори създават 40 пъти повече капки от по-острите. В същото време по-бързите скорости на рязане генерират четири пъти повече частици от по-бавните. 

Още: Белене на лук без сълзи - ето какъв е трикът

Данните от това изследване все още трябва да бъдат рецензирани. И все пак от него изглежда доста ясно, че острият нож и бавният подход най-последователно ще сведат до минимум нежеланите ефекти от лука, пише "Popular Science".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес