В пустинен и обдухван от ветровете ъгъл на североизточното крайбрежие на Катар, сред пясъчните дюни на безплодната пустиня, се намира Ал Джасасия, най-големият и най-важен обект за скално изкуство в тази персийска страна.
Още: Нова версия на периодичната таблица може да промени начина, по който се измерва времето
Още: 115-годишна жена стана официално най-възрастният човек на земята. Преживява коронавирус на 110
Тук хората преди векове са използвали открития варовик като платно, върху което са издълбали символи, мотиви и предмети, наблюдавани в околната среда, пише CNN.
Като цяло в Ал Джасасия археолозите са открили общо около 900 наскални рисунки, или петроглифи. Повечето от тях са загадъчни кръгли знаци, подредени в различни модели, и розетки, но също така и изображения на ветроходни кораби, обикновено гледани отгоре.
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
„Въпреки че скалното изкуство е често срещано на Арабския полуостров, някои от изсечените фигури в Ал Джасасия са уникални и не могат да бъдат открити никъде другаде“, казва Ферхан Сакал, ръководител на отдела за разкопки и управлението на обекта в музея на Катар, имайки предвид петроглифите на кораби, които се виждат от птичи поглед.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна
„Тези орнаменти олицетворяват високата степен на креативност и наблюдателност на художниците, които са ги създали – подчертава той. – А това говори още за високо ниво на абстрактно мислене, тъй като те не са били в състояние да видят дау (традиционен кораб) отгоре.”
Най-необичайните фигури са вдлъбнатини във формата на купа, които е възможно да използвани за манкала – настолна игра, популярна в много части на света от древни времена. Сега изследователите изясняват свързани ли са символите с една от най-древните настолни игри, или имат отношение към местната фауна.
Още: Притеснително: Пластмасата прониква в човешките мозъци
Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)