Геолози в Австралия предполагат, че през ноември 2022 г. през равнината Нуларбор е преминало силно торнадо и е направило дълъг около 10 километра белег върху пейзажа – без никой да забележи.
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Когато торнадото преминава през населени места, присъствието му не остава незабелязано. Тези стихии са шумни, опасни и разрушителни, като оставят след себе си следа от отломки, която остава дълго след тях. Но какво да кажем, когато вършеят през безплодна земя?
Зрелищно: Торнадо отнесе за секунди склад в САЩ (ВИДЕО)
Дори когато няма никой наоколо, който да го види или чуе, торнадото все пак оставя своя отпечатък върху пейзажа, както наскоро демонстрираха изследователи в Австралия. Като изследвали мистериозен белег на земята, те установили, че мощно торнадо е преминало през пустинята преди две години, но е останало незабелязано досега.
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна
Изводите на учените са публикувани в Journal of Southern Hemisphere Earth Systems Science.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Притеснително: Пластмасата прониква в човешките мозъци
Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)
По-рано тази година мъж изучавал сателитни изображения на Google Earth в равнината Нуларбор. Разположена в южна Австралия, Нуларбор е равна, суха, безлесна област, която обхваща границата между Южна и Западна Австралия.
Мъжът търсел пещери, но вместо това забелязал мистериозна фигура на земята. Изглеждала като дълга, тънка линия, минаваща предимно от изток на запад. Белегът не бил идеално прав, а наклонен и извит и в един момент образувал дълбоко V. Изглеждал малко като детска рисунка на чайка, както пише Питър де Крюйф.
В крайна сметка новината за мистериозното откритие стигнала до изследователи от университета Къртин в Пърт. След като проучили исторически сателитни изображения и метеорологични данни за региона, те осъзнали, че необичайният белег на земята е визитна картичка на торнадо.
Още: Сбогом на живота на земята: посочиха деня, в който планетата ни ще стане необитаема
Още: Откриха за колко време отпадъците се превръщат в скали
„Без силата на технологията този забележителен пример за свирепостта на природата щеше да остане незабелязан“, пише геологът от университета Къртин Матей Липар, единственият автор на изследването, в Conversation.
Липар и колегите му установили, че торнадото е преминало през района някъде между 16 ноември и 18 ноември 2022 г. През този период в региона се появила система с ниско налягане и студен фронт, което можело да доведе до тежки метеорологични условия.
Екипът също посетил равнината Нуларбор, за да види с очите си белега. Той все още бил там – и ясно видим 18 месеца след неговото шествие.
Въз основа на своите наблюдения изследователите изчисляват, че торнадото е било в категория F2 или F3 – оценявано като „значително“ или „тежко“, точно в средата на скалата на Фуджита за интензивност на торнадото – и вероятно е достигнало скорости от над 200 км в час. Учените смятат, че торнадото е продължило от 7 до 13 минути и се е въртяло по посока на часовниковата стрелка, докато е пътувало на изток през безплодния пейзаж.
Но не всеки е убеден, че белегът сам по себе си може да разкрие цялата тази информация. Тъй като торнадото не е нанесло щети на сгради и няма свидетели, е трудно да се оцени неговата интензивност.
„Торнадо F2 и F3 със сигурност се срещат в Австралия, но са сравнително редки и са свързани с по-силни, дълготрайни гръмотевични бури“, казва Джон Алън, метеоролог от Централния Мичигански университет, който не е участвал в изследването,. Но въз основа на наличието на циклоидни следи той е съгласен, че вероятно торнадо е преминало през района.
Най-малко 11 торнада вилняха в американски щат (ВИДЕО)
Изследването предполага, че сателитните изображения могат да бъдат полезен инструмент за метеоролозите, особено за тези, които изучават отдалечени, необитаеми места. Дори в такива райони изследователите искат да могат да предскажат и да се подготвят за тежко време.
Изводите са също ярко напомняне колко мощна и непредсказуема може да бъде природата, „понякога без да знаем“, казва Липар.
„Екстремното време може да удари навсякъде и по всяко време“, добавя той.