Експертът по фосилни отпечатъци Конър Бенет и неговият екип споделиха в „Electronic Paleontology“ труд, който остави цялата научна общност безмълвна. Причината не е нищо друго освен откритието в националния фосилен парк „Джон Дей Фосил Бедс" на серия от отпечатъци, които са на не по-малко от 50 милиона години и обясняват определени поведения на някои праисторически същества.
Това е дълъг списък от отпечатъци, принадлежащи на различни видове - от птици до бозайници и дори безгръбначни, отпреди десетки милиони години. Всички те са открити с помощта на усъвършенствани 3D техники за изобразяване, които са позволили на учените ясно да визуализират тези следи.
Относно тези, принадлежащи към птиците, Бенет твърди: „Това праисторическо поведение отпреди 50 милиона години все още преобладава днес при съвременните крайбрежни птици. Очарователно е. Изминава невероятно дълго време за един вид, за да покаже същите модели на хранене като своите предци.“
Още: Най-старите фосили на морски влечуги бяха открити в Арктика
Всички видове видове и тяхното древно поведение
Отпечатъците, открити в различни слоеве, дават представа за видовете видове, които са преминавали през района преди векове. Например птици и безгръбначни, чиито белези предполагат, че датират от около 50 милиона години. В допълнение, гущери (50), котешки хищници (29) и тапири или носорози (29).
„Тези следи предоставят изключителна представа за древните екосистеми. Те добавят поведенчески контекст към вкаменелостите на тялото, които сме събирали през годините, и ни помагат да разберем по-добре климата и условията на околната среда на праисторическия Орегон“, твърди д-р Никълъс Фамосо, който отговаря за ръководенето на програмата по палеонтология в мону.
„Отпечатъците от вкаменелости не само ни помагат да потвърдим съществуването на тези животни в това време и място, но също така ни разказват как са живели“, развълнувано казва Бенет в Palaeontologia Electronica.
Още: Учени откриха уникална находка в Китай, способна да промени историята