Паметта на Т-клетките гарантира имунитет срещу COVID-19?

10323
Паметта на Т-клетките гарантира имунитет срещу COVID-19?
Снимка: iStock/Guliver

За да се провери дали дадено лице е защитено от коронавируса - независимо дали след възстановяване след заразяване или след ваксинация - най-често използваният метод е да се оцени наличието и количеството на антителата в човешкото тяло, предаде БГНЕС.

Този подход обаче не отчита друга важна част от имунната система: паметта на Т-клетките.

И без антитела може да имаме имунитет към COVID-19

Въпреки че е по-трудна за тестване, паметта на Т-клетките представлява основен фактор за имунитета срещу вирусите и може да е в състояние да ни осигури защита след изчезване на антителата, твърдят експерти.

Множество без сертификат за преболедуване на COVID-19 заради неуредици

Хиляди български граждани не могат да получат цифров COVID сертификат на Европейския съюз (ЕС) за преболедуване, въпреки че са изкарали...

„В нашето тяло има две имунни системи: вродена и адаптивна“, каза проф. Сирил Коен, ръководител на лабораторията по имунотерапия в университета Бар-Илан. „Адаптивната имунна система се състои от два вида клетки, В-клетки, които могат да образуват антитела, и Т-клетки, които могат да убиват клетки в нашето тяло, които са заразени от вируси или са ракови“.

Коен обясни, че когато тялото за първи път се сблъска с патоген, отнема около седмица, за да създаде антитела и Т-клетки, които да се борят с него.

„В такъв момент тялото произвежда много клетки, които произвеждат антитела, и много Т-клетки“, каза професорът. „Когато заплахата приключи, повечето от тези клетки умират, но остава малък процент от тях и това е, което наричаме Т-клетки на паметта“.

Вече обучени да се борят със специфичната зараза, тези клетки се активират, ако е необходимо, дори след дълго време, позволявайки на тялото да реагира на заплахата за един или два дни, вместо за седмица.

„Поддържането на високо ниво на антитела би било непрактично за организма, така че имунната ни система се е подсигурила по един чудесен начин”, каза проф. Михал Линиал, директор на Центъра по биология в Еврейския университет.

Коронавирусът в България: Едва 0,7% от пробите са положителни

Броят на новите случаи на коронавирус намаля и като абсолютно число, и като процент. 100 са новооткритите случаи за 10 юни, ...

Изследването на присъствието и ефективността на тези Т-клетки на паметта обаче е много по-трудно, изисквайки процедури и оборудване, които могат да бъдат открити само в специализирани лаборатории.

„Част от причината, поради която количеството им е много ограничено, е, че те трябва да бъдат извлечени от костния мозък, което е доста болезнена процедура“, каза Линиал.

Ново проучване показа, че няма значителна разлика между паметта на Т-клетките на асимптоматичните и симптоматичните пациенти, заразени с коронавирус, следователно тежестта на заболяването изглежда не влияе върху броя на Т-клетките“, каза Линиал.

Освен това има индикации, че паметта на Т-клетките, развита поради инфекция от друг тип коронавирус, също може да бъде ефективна срещу COVID-19.

Според Коен ще отнеме известно време, за да се натрупат достатъчно данни, които да позволят по-пълна картина на факторите, свързани с имунитета ни към коронавируса.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИНТЕРЕСНО:

Аварите са практикували многоженство, установиха генетици

Овъглен папирус разказва за последните часове от живота на Платон

Дигитализираха писмата на първия алпинист, едва разминал се да покори Еверест

Геолози построиха изображение на вътрешното ядро ​​на Земята

Учени: Следващата пандемия ще бъде причинена от грип

Откриха рядка находка на порцеланов жлъчен мехур в гробище на лудница в Мисисипи

Смъртоносни вампирски бактерии са привлечени от кръвта ни: Учените откриха защо

Хората са еволюирали като бръмбари, а не като гръбначни

Извънземните може да пътуват на метеорити на автостоп, за да колонизират Космоса

Пробив: Учени "отгледаха" хрущял за човешкото лице

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com