Паметта на Т-клетките гарантира имунитет срещу COVID-19?

11 юни 2021, 09:08 часа • 10524 | прочитания

За да се провери дали дадено лице е защитено от коронавируса - независимо дали след възстановяване след заразяване или след ваксинация - най-често използваният метод е да се оцени наличието и количеството на антителата в човешкото тяло, предаде БГНЕС.

Още: Нови умни стелки могат да откриват ранни признаци на деменция

Още: Нова версия на периодичната таблица може да промени начина, по който се измерва времето

Този подход обаче не отчита друга важна част от имунната система: паметта на Т-клетките.

И без антитела може да имаме имунитет към COVID-19

Въпреки че е по-трудна за тестване, паметта на Т-клетките представлява основен фактор за имунитета срещу вирусите и може да е в състояние да ни осигури защита след изчезване на антителата, твърдят експерти.

Още: 115-годишна жена стана официално най-възрастният човек на земята. Преживява коронавирус на 110

Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му

„В нашето тяло има две имунни системи: вродена и адаптивна“, каза проф. Сирил Коен, ръководител на лабораторията по имунотерапия в университета Бар-Илан. „Адаптивната имунна система се състои от два вида клетки, В-клетки, които могат да образуват антитела, и Т-клетки, които могат да убиват клетки в нашето тяло, които са заразени от вируси или са ракови“.

Коен обясни, че когато тялото за първи път се сблъска с патоген, отнема около седмица, за да създаде антитела и Т-клетки, които да се борят с него.

„В такъв момент тялото произвежда много клетки, които произвеждат антитела, и много Т-клетки“, каза професорът. „Когато заплахата приключи, повечето от тези клетки умират, но остава малък процент от тях и това е, което наричаме Т-клетки на паметта“.

Вече обучени да се борят със специфичната зараза, тези клетки се активират, ако е необходимо, дори след дълго време, позволявайки на тялото да реагира на заплахата за един или два дни, вместо за седмица.

Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна

Още: Притеснително: Пластмасата прониква в човешките мозъци

„Поддържането на високо ниво на антитела би било непрактично за организма, така че имунната ни система се е подсигурила по един чудесен начин”, каза проф. Михал Линиал, директор на Центъра по биология в Еврейския университет.

Изследването на присъствието и ефективността на тези Т-клетки на паметта обаче е много по-трудно, изисквайки процедури и оборудване, които могат да бъдат открити само в специализирани лаборатории.

„Част от причината, поради която количеството им е много ограничено, е, че те трябва да бъдат извлечени от костния мозък, което е доста болезнена процедура“, каза Линиал.

Ново проучване показа, че няма значителна разлика между паметта на Т-клетките на асимптоматичните и симптоматичните пациенти, заразени с коронавирус, следователно тежестта на заболяването изглежда не влияе върху броя на Т-клетките“, каза Линиал.

Освен това има индикации, че паметта на Т-клетките, развита поради инфекция от друг тип коронавирус, също може да бъде ефективна срещу COVID-19.

Според Коен ще отнеме известно време, за да се натрупат достатъчно данни, които да позволят по-пълна картина на факторите, свързани с имунитета ни към коронавируса.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес