Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пепелта проговори: AI разчете овъглен папирус за наследниците на Александър Македонски

10 февруари 2023, 08:45 часа • 31955 прочитания

Книга на 2000 години е посветена на диадохите, управлявали след Александър Македонски. Изследователите са използвали машинно обучение, за да различат слабото мастило върху папирусовия свитък. Само малки части от силно повредения текст обаче вече са прочетени, пише Live Science.

„Той съдържа имената на македонските владетели и генерали на Александър“, казва Ричард Янко, почетен професор по класически науки в Мичиганския университет.

След смъртта на Александър Македонски през 323 г. пр.н.е. неговата империя се разпада. Текстът споменава македонските генерали Селевк, който започва да управлява голяма територия в Близкия изток, и Касандър, който управлява Гърция след смъртта на Александър.

Какво трябва да знаете за Александър Македонски и неговата мистериозна смърт

Свитъкът е намерен във Вилата на папирусите в Херкулан, град, разрушен от Везувий заедно с Помпей. Вилата разполагала с голяма библиотека, но папирусите били овъглени по време на вулканично изригване. Изследваният свитък е подарен на Наполеон Бонапарт през 1804 г. Той го дава на Института на Франция в Париж, една от най-старите научни институции в страната, където свитъкът все още се съхранява. Според Янко през 1986 г. опитът за разгръщане на папируса е довел до допълнителното му увреждане.

Руините на Вилата на папирусите в Херкулан, заснети през 2000 г. Erik_Anderson / CC BY-SA 3.0

Компютърната програма била обучена да открива мастило върху папирус, като анализира древни свитъци с помощта на компютърна томография. Това прави текста по-четлив. Голяма част от свитъка обаче остава загадка, както и авторът на текста. Също така е необичайно, че свитъкът е бил във вилата: повечето от книгите там са по философия, много от които са написани от Филодем, който е живял в Херкулан сто години преди изригването.

Как Александър Македонски устрои съревнование "кой ще изпие повече", от което никой не оцеля

Според Янко свитъкът може да е бил заимстван и да не е върнат. Една от възможностите е, че самият Филодем го е използвал като източник за своята работа „За добрия цар според Омир“. В това произведение Филодем сравнява царете след Александър с тези, които са царували по-рано, като рисува царете след Александър в негативна светлина.

Покровителят на Филодем бил Луций Калпурний Пизон Цезонин, римският управител на Македония. За Пизон се смята, че е бил собственик на Вилата на папирусите. Може би Филодем е дал на Пизон пример за добрите царе, за да му помогне като управител на Македония да надмине владетелите, които са го предшествали. 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес