Писма на известния физик Алберт Айнщайн (1878-1955) до неговия приятел Мишел Бесо бяха продадени на търг за сумата от 1,7 млн. долара. Това съобщи представител на аукционната къща „Кристис“, която организира продажбата. Според организаторите в 50-те писма се „разглеждат най-важните научни концепции, в това число и въпросът с общата теория на относителността“.
Още: Нова версия на периодичната таблица може да промени начина, по който се измерва времето
Още: 115-годишна жена стана официално най-възрастният човек на земята. Преживява коронавирус на 110
Най-голямо внимание е привлякло писмо от 21 декември 1915 г., посветено на завършването на работата на Айнщайн върху теорията на относителността. В писмото физикът също така изразява съжаление, че не може да посети швейцарския град Цюрих и да се спаси от военновременния режим, който по това време е наложен в Германия.
За 137 500 долара – почти два пъти повече от първоначалната оценка, беше продадено писмо от 30 ноември 1949 г., изпратено от университета в Принстън, в което Айнщайн написва своята знаменита фраза „Господ не играе на зарове с Вселената“.
В писмо от Берлин, изпратено на 3 януари 1916 г. физикът пък изразява желанието си да напише книга за специалната и общата теория на относителността , но изпитва трудности към изпълнението на тази задача, „както и към всяка друга, която не е продиктувана от горещо желание“.
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
В друго от писмата пък Айнщайн пише за сложните отношения с близките си. В текст от 14 юли 1916 г. той благодари на Бесо, че помага на съпругата му Милева и изразява притеснение за здравето й. „Съдейки по твоето писмо моята жена наистина е сериозно болна“, пише Айнщайн.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна
Според „Кристис“ писмата на физика се оценяват по няколко критерия като тяхното историческо и научно значение, както и на базата на интереса, който те предизвикват.